Spis treści
Biorąc kredyt klienci muszą się liczyć z koniecznością jego spłacenia. Jeśli nie spłacają swoich zobowiązań muszą liczyć się z konsekwencjami, takimi jak wizyta komornika czy wpis do Krajowego Rejestru Dłużników.
Przeczytaj: Przedawnienie długów w 2025 roku. Tych długów nie będzie trzeba spłacać
Czym jest umorzenie kredytu?
Umorzenie kredytu jest zgodą banku na to, aby kredytobiorca nie musiał spłacać całości lub części swojego zobowiązania. Oznacza to anulowanie długu wobec banku. Jak można się domyślić do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko, a każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie po zapoznaniu się z historią kredytobiorcy.
Umorzenie kredytu to decyzja indywidualna banku, oznacza to, że w przypadku podobnych spraw decyzja może być inna, co więcej decyzja może być inna w zależności od banku. Każdy bank ma własne procedury umorzenia kredytu. Przed złożeniem wniosku warto dopytać, jakie są procedury w naszym banku.
Kto ma szanse na umorzenie kredytu
Zobaczcie w galerii poniżej, kto ma szanse na umorzenie kredytu:
Jak umorzyć kredyt w banku?
Umorzenie kredytu w banku nie jest procesem automatycznym. Jest to indywidualna sprawa, rozpatrywana przez bank na konkretnej osobie. Oczywiście nie jest to częsta praktyka, bo banki zarabiają na sprzedaży swoich usług. Umarzając dług klienta narażają się na straty.
Do umorzenia długu potrzebny jest wniosek dostarczony do banku, w którym klient opisuje swoją sytuacje i okoliczności, które spowodowały, że nie może dalej spłacać kredytu. Do tego oczywiście przyda się dokumentacja potwierdzająca zaistniałą sytuacje.
Konsekwencje umorzenia kredytu
Umorzenie kredytu może mieć swoje konsekwencje, bo może być traktowane jako dochód, który podlega opodatkowaniu. Pod względem podatkowym takie umorzenie kredytu jest traktowane jako przychód z innych źródeł. Oznacza to, że od tej kwoty należy odprowadzić podatek dochodowy według obowiązujących stawek.
Inne możliwości
Jeśli bank nie zgodzi się na umorzenie długu kredytobiorca może skorzystać jeszcze z innych możliwości jak ogłoszenie upadłości konsumenckiej, renegocjacje warunków umowy kredytowej, konsolidacja kredytów czy skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
