Kazimierz Fiut
Adrian Kłos (tutaj w kanadyjce z Kacprem Sieradzanem) świetnie spisał się w mistrzostwach świata we Włoszech Nadesłane Daniel Kara
Kanadyjkarz bydgoskiej Astorii Adrian Kłos wywalczył trzy medale: złoty i dwa srebrne w rozegranych we włoskim Auronzo kajakarskich mistrzostwach świata U 23 i juniorów. Na podium stanęli też kanadyjkarka Amelia Braun, kanadyjkarz Juliusz Kitewski i kajakarz Paweł Słowiński (wszyscy z Zawiszy Bydgoszcz).

Biało-czerwoni w światowym czempionacie w kategorii młodzieżowców zdobyli złoty, trzy srebrne i brązowy medal, a gronie juniorów po jednym medalu w każdym kolorze.

W U 23 doskonale zaprezentował się Adrian Kłos. Kanadyjkarz Astorii wraz z Amelią Braun z Zawiszy zdobyli złoty medal w mikście na 5000 m. Ponadto bydgoszczanin po srebro sięgnął w C-2 500 m, gdzie jego partnerem był Kacper Sieradzan oraz w C-4 500 m. W tej drugiej konkurencji do Kłosa i Sieradzana dołączyli Juliusz Kitewski z Zawiszy i Krystian Hołdak. Srebro zdobyła też w kanadyjkowym sprincie Katarzyna Szperkiewicz.

Tym razem tylko z jednym brązowym medalem wywalczonym przez Julię Olszewską w K-1 200 m wracają kajakarki. W grupie bydgoszczanina Macieja Juhnke nastąpiła zmiana pokoleń. Wiek młodzieżowy ukończyły m.in. Helena Wiśniewska z Zawiszy czy Martyna Klatt mające obecnie za cel wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej w K-2 500 m. Trener liczył na udany start Sandry Ostrowskiej, Juli Górskiej i Julii Krajewskiej. Kajakarki Zawiszy, owszem, płynęły w finałach A, lecz plasowały się poza podium. Ostrowska w K-1 500 m była piąta, w K-4 500 m wespół z Krajewską, Mielnik i Olszewską uplasowały się na szóstej pozycji, zaś w K-2 500 Górska z Krajewską wygrały finał B (10. miejsce). Blisko podium była Weronika Marczewska z UKS Kopernik Bydgoszcz zajmując w K-1 1000 m czwartą pozycję. Piąta była czwórka kanadyjkarek na 500 m z Amelią Braun i dwójka kanadyjkarzy na 500 m Kitewski - Hołdak. Pozostałe finałowe lokaty bydgoskich młodzieżowców: C-1 5000 m - 7. Kłos, C-2 mix 500 m - 7. Braun - Kitewski, C-1 500 m - 8. Kitewski, C-1 500 m - 8. Braun.

W gronie juniorów srebrny i brązowy medal zdobył kajakarz Zawiszy Paweł Słowiński (syn trenera bydgoskiego klubu Mariusz Słowińskiego), lecz najjaśniejszą postacią w polskiej ekipie był Alex Bogucki. Krakowianin, uczeń SMS Wałcz w jedynce na 500 m sięgnął po tytuł mistrzowski, w dwójce wespół ze Słowińskim zdobyli srebro, zaś brąz obaj wywalczył w czwórce na 500 m, gdzie dołączyli do nich Mateusz Kubalski i Kacper Jarząb.

W finałowych biegach wystąpili też: Zofia Więcławska (Włókniarz Chełmża) - 5. miejsca w K-2 i K-4 500 m, 9. w K-1 500 m, Martyna Jaskólska (UKS Kopernik) - 5. miejsce w K-4 500 m i 7. w K-2 mix 500 m, Julia Kończal - Bohn (Zawisza) - 8. w C-2 500 m.

W ostatnich dniach lipca w portugalskim Montemor-o-Velho młodzieżowcy i juniorzy będą jeszcze rywalizować o medale mistrzostw Europy.