Niebywały sukces bydgoskiego szkolnictwa - aż 35 licealistów znalazło się w finale tegorocznej Olimpiady Literatury Języka Polskiego.
<!** Image 2 alt="Image 150743" sub="Dumni nauczyciele i ich zdolni wychowankowie, od lewej: Anna Nakielska-Kowalska, Maciej Misiak, Ewelina Szczepanik, Agata Przybylska, Jarosław Acalski Fot. Dariusz Bloch">Do tej pory tylu finalistów i laureatów olimpiady polonistycznej, organizowanej pod patronatem Instytutu Badań Literackich PAN, miały najbardziej znaczące ośrodki uczelniane, takie jak Kraków. Teraz do elitarnego grona dołączyła Bydgoszcz. Jeszcze nigdy finalistami olimpiady nie zostało aż tylu uczniów bydgoskich liceów.
- W tym roku do pierwszego etapu zgłosiło się 186 osób, 120 zakwalifikowało się do eliminacji okręgowych, zaś do finału doszło 35 licealistów - mówi z dumą Jadwiga Łojek, sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury Języka Polskiego przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
<!** reklama>Niekwestionowanym liderem rankingu olimpijczyków zostało II LO. Udział w zmaganiach wzięło 19 jego uczniów, z których wywodzi się aż 8 finalistów i 2 laureatów: Ewelina Szczepanik i Maciej Misiak. Oboje mają zapewniony indeks wyższej uczelni. Oboje też wybierają się na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na UAM w Poznaniu.
- Łatwiej było mi napisać pracę na olimpiadzie niż gdybym musiał zdawać egzamin maturalny, dlatego że olimpiada wykracza poza program nauczania i daje większą swobodę intepretacji tekstów - uważa Maciej Misiak, który w eliminacjach pisał o apokryfie w literaturze dawnej i współczesnej. Potem interpretował wiersz Marzanny Bogumiły Kielar. - Na maturze nie mielibyśmy szans zająć się takimi tematami - zwraca uwagę Ewelina Szczepanik, która pisała o nowym pokoleniu polskiego reportażu.
Sukces młodych polonistów jest zasługą ich nauczycielki, Anny Nakielskiej-Kowalskiej. - Największą tajemnicą tego sukcesu są otwarte, twórcze i samodzielnie myślące dzieci - mówi skromnie pedagog, mająca już na swoim koncie wielu innych olimpijczyków.
Również I LO w Bydgoszczy może pochwalić się laureatką olimpijską - jest nią Agata Przybylska, przygotowana pod kierunkiem Jarosława Acalskiego. - Pracuję zupełnie inaczej niż moja koleżanka z II LO. Opiekujemy się nie grupą uczniów, ale zajmujemy poszczególnymi tematami, nad którymi wspólnie z uczniami pracujemy - wyjaśnia pedagog. Agata wybiera się na grafikę projektową.
Finalistami olimpijskimi mogą pochwalić się ponadto: III LO, IV LO, V LO, VI LO oraz Liceum Salezjańskie. Wszyscy finaliści nie muszą zdawać matury z języka polskiego. Uroczystość wręczenia nagród w tegorocznej, 40. edycji Olimpiady Literatury Języka Polskiego odbędzie się 5 czerwca o godzinie 11 w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie.