
We wrześniu wychowankowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy szczególnie pamiętają o swoim patronie, gen. Stanisławie Maczku. 8 września gościli na sympatycznym spotkaniu okolicznościowym Witolda Gudysia ze Stowarzyszenia Detektorystów Kryptonim TIV, skupiającego grupę poszukiwaczy szczątków zaginionych w bitwach żołnierzy i militariów, które kryje jeszcze ziemia.

Młodzież Ośrodka wysłuchała prelekcji o historii 1. Polskiej Dywizji Pancernej i poszukiwaniach rzeczowych śladów walk o niepodległość Polski i Europy prowadzonych na jej szlaku bojowym w Belgii i Holandii. Z zainteresowaniem uczniowie obejrzeli zaprezentowane odnalezione eksponaty. Jeden z nich, fragment gąsienicy czołgu Sherman biorącego udział w zwycięskim szlaku bojowym 1. Polskiej Dywizji Pancernej, Witold Gudyś przekazał na ręce dyrektora Ośrodka Ryszarda Bieleckiego.

- To duże wzbogacenie zbiorów szkolnej Izby Pamięci Patrona i kolejna cenna pamiątka po posiadanej już, oryginalnej pieczęci 1. Dywizji Pancernej. Ze zrozumieniem młodzież przyjęła informację o poszukiwaniu jeszcze nieodnalezionych szczątków pięciu żołnierzy 1. Dywizji – relacjonuje dyrektor Ośrodka.

- Poszukiwania te prowadzone są w okolicach Kappelsever w Holandii, gdzie stoczona została jedna z najcięższych bitew z Niemcami, którą gen. Stanisław Maczek nazwał „nasze małe polskie Monte Cassino”. Pan Witold Gudyś zapewniał, że uczynione zostanie wszystko, by odnaleźć szczątki żołnierzy i godnie je pochować - słyszymy w fordońskiej szkole.