Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie wyższe zmierzyły się w walce na punkty - podsumowujemy wyniki

dominika kucharska
Dwa różne rankingi i dwie diametralnie odmienne listy. Sprawdź, jak i za co oceniono uczelnie z naszego regionu.

Dwa różne rankingi i dwie diametralnie odmienne listy. Sprawdź, jak i za co oceniono uczelnie z naszego regionu.

<!** Image 3 align=none alt="Image 189517" sub="Targi Pracy i Kariery 2012 na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Fot.: Tadeusz Pawłowski">

Wyniki rankingu, opublikowanego na łamach tygodnika „Wprost”, nijak mają się do tego, który zaprezentował magazyn „Perspektywy” we współpracy z „Rzeczpospolitą”. Różne kryteria oceny zamieszały w kolejności na listach.

Chcąc nie chcąc, punktują

W rankingu „Wprost” brano pod uwagę 54 uczelnie publiczne. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego uplasował się na 27 miejscu. Wysoką, bo piątą pozycję zdobył Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Natomiast Uniwersytet Mikołaja Kopernika trafił na miejsce 12. Lepiej ocenione od UMK zostało samo Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, które znalazło się na 7 pozycji. Wśród uczelni niepublicznych na 8 miejscu uplasowała się także bydgoska Wyższa Szkoła Gospodarki.<!** reklama>

Co ciekawe, zarówno UKW jak i UMK, mimo że zostały uwzględnione w rankingu, to oficjalnie nie brały w nim udziału. - W takiej sytuacji trudno jest mi w jakikolwiek sposób komentować jego wyniki. Wiem, że kilka innych uczelni także umieszczono w rankingu bez ich wiedzy. W ostatnich latach takich rankingów namnożyło się bardzo dużo, więc nasza uczelnia postanowiła skupić się przede wszystkim na tym publikowanym co roku przez „Perspektywy” - mówi Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Jakie kryteria wpływały na wynik rankingu, przeprowadzonego przez tygodnik „Wprost”? Najwyżej punktowanym wskaźnikiem był ten dotyczący zaplecza akademickiego, gdzie zwracano uwagę, m.in., na liczbę studentów przypadającą na jednego profesora. Wysoko punktowana była także działalność biur karier oraz współpraca z otoczeniem biznesowym. Ocenie podlegały wysokość stypendiów, czesnego oraz dostęp do akademików.

Jakie mamy perspektywy?

Ranking „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” uwzględniał 88 uczelni akademickich. Biorąc pod uwagę Bydgoszcz i Toruń, zdecydowanie najlepiej wypadło UMK zajmując 9 pozycję. Zadowolenia z wyniku nie kryje dr Marcin Czyżniewski, rzecznik toruńskiego uniwersytetu. -Szczególnie cieszy nas wynik związany z potencjałem naukowym, czyli ilością uprawnień habilitacyjnych i rozwojem kadry naukowej. Wiemy też, nad czym powinniśmy popracować. Naszą słabą stroną jest umiędzynarodowienie uczelni. Chodzi o to, aby UMK stawał się bardziej atrakcyjny także dla studentów z zagranicy. Robimy wiele, aby ten cel zrealizować - mówi rzecznik.

Oba bydgoskie uniwersytety od UMK dzieli około 50 innych uczelni. UTP uplasowały się na 59 miejscu, a UKW zajął 61 pozycję.

-Zdajemy sobie sprawę, że w punktacji nasza uczelnia traci na skutek słabej infrastruktury. Liczymy, że zmiany dążące do polepszania tej sytuacji już w kolejnym rankingu znajdą swoje pozytywne odzwierciedlenie - tłumaczy Tomasz Zieliński. Z ogólnego wyniku władze UKW są jednak zadowolone. W porównaniu z zeszłym rokiem uniwersytet z miejsca 69 trafił na 61. Natomiast o 6 pozycji spadł UTP.

Rankingowe podium

  • Wg rankingu tygodnika „Wprost” najlepszy okazał się Uniwersytet Medyczny w Łodzi, drugie miejsce zajęła Akademia Morska w Szczecinie, a trzecie Warszawski Uniwersytet Medyczny
  • W ranking „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” zwyciężył Uniwersytet Jagielloński, drugi był Uniwersytet Warszawski, a trzeci Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!