Naukowcy i studenci UKW zrealizują pięć projektów naukowo-badawczych w ramach „Vouchera badawczego”. Firmy dzięki temu zyskają cenne rozwiązania, a twórcy niezbędne doświadczenie, praktykę i informacje.
Przedsięwzięcie organizuje związek Pracodawców Pomorza i Kujaw. Czym zajmą się pracownicy uczelni i studenci? Wydział Matematyki i Techniki UKW np. pochyli się nad projektowaniem innowacyjnych mebli, sposobem wykorzystania odpadów z przemysłu olejarskiego, pracą nad portalem rezerwacji obiektów sportowych, badaniem właściwości nowych powłok izolujących termicznie i akustycznie oraz opracowaniem internetowej platformy usług księgowych.
- Naukowcy z innych wydziałów też biorą udział w podobnych programach, ale rzeczywiście matematykom i technikom najbliżej do ścisłych związków z biznesem - przyznaje Piotr Kwiatkowski, rzecznik UKW. - A współpraca wygląda tak, że firma zgłasza zapotrzebowanie na nową technologię, a naukowcy pracują nad projektem.
Jednym z przedsiębiorstw, które działa w ramach „Vouchera badawczego”, są Zakłady Produkcji Mebli. - To nasz pierwszy wspólny program z UKW, liczymy na to, że nie ostatni - mówi Piotr Łabuś, szef bydgoskich zakładów. - To dopiero początek współpracy, ale oczekuję, że naukowcy opracują ciekawe rozwiązania, a na warsztat wezmą biurko młodzieżowe, które ma spełniać zasady ergonomii, ma być wyposażone w innowacyjny mechanizm podnoszący i ma „rosnąć” razem z dzieckiem.
Wartość prac nad projektami UKW to 280.000 zł. Uczelnia podpisała porozumienia o trwałej współpracy z firmami, które dostały wsparcie.
- Spośród regionalnych uczelni w ramach „Vouchera badawczego” najintensywniej z przedsiębiorcami współpracuje Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, jednak pozostałe szkoły wyższe, w tym przede wszystkim UMK w Toruniu, WSG i UKW, aktywnie rozwijają współpracę z biznesem - ocenia Michał Majcherek ze związku „Pracodawcy Pomorza i Kujaw”.
I naukowcy, i przedsiębiorcy przyznają, że wspólne działanie opłaci się każdej ze stron. Przyczyni się też do rozwoju polskiej gospodarki.
- Z punktu widzenia przedsiębiorców współpraca z regionalną uczelnią pozwala na kształtowanie długotrwałego partnerstwa w zakresie wdrażania innowacji - mówi Michał Majcherek. - Pomoc z Unii Europejskiej daje polskim firmom ogromne możliwości w sferze poprawy ich konkurencyjności i innowacyjności, ale Polska nadal klasyfikowana jest wśród najmniej innowacyjnych państw UE.
Małemu przedsiębiorstwu nie opłaca się tworzyć własnego działu badań i rozwoju. Może zlecić badania nad swoim pomysłem naukowcom z regionalnej uczelni. Z kolei wykonywanie prac badawczo-rozwojowych na rzecz przedsiębiorców pozwala dowiedzieć się władzom uczelni, jakich umiejętności potrzebują pracodawcy, którzy będą zatrudniali absolwentów. Dobra współpraca z biznesem to szansa, że absolwenci znajdą pracę w swoim zawodzie.
