- Wiedziałam, że będzie wycinka, nie zaskoczyło mnie to, ale i tak zrobiło mi się strasznie żal - mówi pani Marta, która do parku Witosa chodzi na spacery z psem. - To moje ulubione zielone miejsce w mieście, bo chyba najbardziej klimatyczne. Mam nadzieję, że po remoncie będzie wyglądać super, ale na razie zrobiło się w nim smutno i pusto.
O planach dotyczących rewitalizacji parku Witosa pisaliśmy wielokrotnie. Pod koniec ubiegłego roku miasto podpisało umowę na wykonanie prac z konsorcjum stworzonym przez spółkę „Park-M”, którego oferta okazała się być najkorzystniejszą [8,2 mln zł i 6 lat gwarancji- przyp. red.]. Teraz zaczął się pierwszy etap remontu. Na początek cięcie drzew - wg informacji, jakie dostaliśmy w ratuszu jeszcze w ubiegłym roku, pod topór miało ich w sumie trafić ok. 120. Na razie jednak zostanie ściętych mniej.
- Na podstawie decyzji wydanej przez marszałka województwa, w parku Witosa trwa właśnie wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu, takich, które są w złym stanie sanitarnym, mają zachwianą statykę i uszkodzone konary - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Rafała Bruskiego. - W sumie będzie ich około 60. Są to głównie klony, robinie akacjowe, wiązy szypułkowe oraz kasztanowce, które zostały zniszczone w czasie ubiegłorocznych wichur. W większości są to drzewa o obwodach od 34 do 100 cm, które w wyniku zbyt dużego zagęszczenia uschły, zamierają i są zniekształcone.
Prócz 60 drzew w pierwszym etapie prac zniknie też około 155 m kw. krzewów. - Planowane są jeszcze pojedyncze wycinki kompozycyjne, które pozwolą utworzyć ciekawe osie widokowe i zapewnią sprawną komunikację pieszą np. w sąsiedztwie ścieżki rowerowej, która ma w parku powstać - uzupełnia Stachowiak. Zapewnia jednak, że tego typu wycinki będą wykonywane tylko, jeśli będzie to konieczne.
Tną, znaczy będą sadzić. - W ramach nasadzeń kompensacyjnych na terenie parku pojawi się natomiast 20 kasztanowców białych, uzupełniających aleje i pojedyncze drzewa soliterowe - łącznie 148 sztuk - informuje rzeczniczka. - Poza tym park zostanie dopełniony nasadzeniami krzewów, traw i bylin, wśród których znajdą się między innymi różaneczniki, hortensje, lilaki i budleje.
Co jeszcze - prócz układu zieleni - zmieni się w czasie pierwszego etapu prac w parku? Nasyp w części północnej zmieni się w niewielką górkę saneczkową, a we wschodniej części powstanie plac do kalisteniki. Oprócz tego zostaną wyremontowane wszystkie alejki, będzie też trasa do biegania. Planuje się również lepszą ekspozycję pomników oraz instalację fotoplastykonu, który przybliży historię miejsca, a oprócz tego jeszcze nowe oświetlenie, monitoring, kosze na śmieci, stojaki na rowery, ławki i tablice informacyjne.
Po zakończeniu tych prac zacznie się drugi etap obejmujący tereny kortów, placu zabaw i miejsca po wyburzonej niedawno muszli koncertowej. - Wiosną tego roku mają zostać przeprowadzone konsultacje społeczne na temat zagospodarowania tego terenu - mówi Stachowiak.
Zmiany w kodeksie pracy. Co się zmieni? [LISTA ZMIAN]
Wideo: Info z Polski - 22.02.2018