Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiąc sportowców olimpiad specjalnych gości w Bydgoszczy i Osielsku. Imprezie patronuje "Express Bydgoski"

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W czasie olimpiady w specjalnej strefie można można biegać na bieżni. Za każdy kilometr PZU przekaże 10 złotych na rzecz olimpiad specjalnych
W czasie olimpiady w specjalnej strefie można można biegać na bieżni. Za każdy kilometr PZU przekaże 10 złotych na rzecz olimpiad specjalnych Tomasz Czachorowski
Od wczoraj w Bydgoszczy i Osielsku trwają sportowe zmagania uczestników X Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Tak wielkiej imprezy u nas jeszcze nie było.

W sobotę 1000 sportowców, 340 trenerów i opiekunów, 500 wolontariuszy oraz 130 sędziów wzięło udział w ceremonii otwarcia igrzysk w hali „Łuczniczka”, którą reżyserowała Ewa Danecka. Złożyły się na nią dwie etiudy „Łuczniczka i filantrop” oraz „Trener i zawodniczka”. - Sportowcy olimpiad specjalnych są wyjątkowi - podkreślał Michał Olszański, dziennikarz radiowej „Trójki”, gospodarz „Magazynu Expresu Reporterów”, który razem Jackiem Pawlewskim poprowadził uroczystość. - Miałem okazję wielokrotnie towarzyszyć im podczas światowych igrzysk, chociażby w Chinach, Stanach Zjednoczonych czy na Alasce. Za każdym razem jestem pod wrażeniem ich zaangażowania. Są autentyczni w tym, co robią, radośni. Dla nich najważniejsza jest rywalizacja, nie medale - dodał.
[break]

Uśmiechnięci i gotowi do startu

Zanim na parkiecie pojawił się barwny korowód zawodników, organizatorzy mieli nie lada kłopot. - Z powodu awarii na ulicy Toruńskiej w „Łuczniczce” nie działają toalety. Pracownicy wodociągów usuwają już usterkę - tymi słowami powitał nas zaniepokojony Jan Szopiński, doradca Olimpiad Specjalnych Polska. Na szczęście, przerwa w dostawie wody nie była zbyt długa.
Pierwsi na parkiecie pojawili się reprezentanci oddziału beskidzkiego. Za nimi podążyli sportowcy z pozostałych 17 ekip. Wszyscy uśmiechnięci, pozdrawiali kibiców. Wielkimi brawami powitano także 54-osobowy zespół Kujawsko-Pomorskiego, który poprowadziła dyrektorka oddziału Alina Apryas.
- Jesteście gotowi do igrzysk?
- zapytała zawodników Katarzyna Frank-Niemczycka, prezes Olimpiad Specjalnych Polska. W odpowiedzi sportowcy z całych sił krzyknęli „TAAAK”. Chwilę później flagę olimpiad specjalnych, w towarzystwie znanych bydgoskich olimpijczyków: Marka Leśniewskiego, Ryszarda Kubiaka, Miłosza Bernatajtysa i Bartłomieja Pawełczaka, wnieśli Przemysław Lisiecki, Adam Bieńkowski, Michał Tomczyk i Adam Alwin. - To dla nas wielki zaszczyt - mówił Miłosz Bernatajtys. - Skróciłem urlop, bo sportowcom biorących udział w olimpiadach specjalnych się nie odmawia - dodał.
W imieniu zawodników przysięgę złożył Dawid Gliwka. Sędziów reprezentowała natomiast Arleta Kaniewska. Zgodnie z tradycją, w „Łuczniczce” pojawiła się też sztafeta składająca się z członków policyjnej organizacji „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych”. Gdy „Ogień Nadziei” był już w hali, wszyscy wstali z miejsc. Znicz olimpijski zapalił Ryszard Schneider (Tacy Sami Bydgoszcz), a imprezę uroczyście otworzył Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Witam w mieście nad Brdą i Wisłą - powiedział prezydent. - Jesteśmy szczęśliwi, że możemy was gościć. Jeszcze nigdy w Bydgoszczy nie było igrzysk. To wielka sprawa. Dzięki temu, że bierzecie udział w tak ważnym wydarzeniu sportowym, wszyscy jesteście wygrani - dodał, po czym wypowiedział formułę: „X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Bydgoszcz 2014 uważam za otwarte”.
Ceremonię otwarcia uświetnił także występ tancerzy ze szkoły tańca „Bailamos” w Bydgoszczy, którzy zaprezentowali „Etiudę taneczną”, symbolizującą 10 dyscyplin, w których rywalizują uczestnicy igrzysk. Na zakończenie zawodników i zawodniczki porwał do wspólnej zabawy zespół Lorein, który był muzyczną gwiazdą wieczoru.

Kilometry dla olimpiad

Wczoraj na obiektach w Bydgoszczy i Osielsku (tam rywalizują pływacy i tenisiści stołowi) rozpoczęły się zawody. Od rana stadion Zawiszy, który jest sercem igrzysk, tętnił życiem. Emocje towarzyszyły rozgrywkom piłkarzy. Na bieżni spotkaliśmy lekkoatletów. I chociaż deszcz nieco utrudniał rywalizację, humory dopisywały zawodnikom. - Właśnie zajęłam drugie miejsce w biegu na 100 metrów - powiedziała nam Mariola Tomsia z Bydgoszczy. - Jest fajnie.
Duży ruch panował też w strefie PZU, gdzie trwała akcja „Podziel się kilometrem”. - Mamy cztery bieżnie. Za każdy pokonany kilometr PZU przekaże 10 złotych na rzecz olimpiad specjalnych. Zapraszamy też w poniedziałek w godz. 9-17 - powiedział Tomasz Chamier Ciemiński. - Zainteresowanie jest duże. Niektórzy pokonują dużo dłuższy dystans niż kilometr.
W przerwach między startami uczestnicy z radością odwiedzali Wioskę Olimpiad Specjalnych, która stanęła na czas igrzysk na Zawiszy. Tam mogli bawić się i wziąć udział w licznych konkursach.
Igrzyska potrwają do wtorku. Początek rywalizacji dziś i jutro o godz. 9. Zawody odbywają się też na kortach Tenispoint, w Myślęcinku, „Brodway Bowling & Club” i Zespole Szkół nr 15 Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!