Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko wczesne wykrycie czerniaka daje całkowitą pewność wyleczenia

Michał Malinowski
Czym w ogóle jest czerniak, o którym słyszymy coraz częściej, i jak bardzo groźny jest dla życia człowieka.

Czym w ogóle jest czerniak, o którym słyszymy coraz częściej, i jak bardzo groźny jest dla życia człowieka.

<!** Image 4 align=none alt="Image 220666" >

**Jest to nowotwór złośliwy, wywodzący się z komórek barwnikowych - melanocytów, dlatego dotyczy głównie skóry, sporadycznie może powstawać też w innych miejscach, np. w oku lub błonie śluzowej.

- Jest to

najbardziej groźny

nowotwór sposród wszystkich innych, ponieważ rośnie bardzo szybko i charakteryzuje się skłonnością do szybkiego tworzenia licznych przerzutów - praktycznie do wszystkich narządów. W fazie rozsianej nie ma skutecznych metod leczenia - wyjaśnia dr Zbigniew Michniewicz, chirurg onkolog - Jednak zmiany wczesne, o grubości do 1 mm, dają prawie całkowitą pewność wyleczenia. Leczenie wczesnego czerniaka jest proste i polega na jego miejscowym wycięciu - z niewielkim marginesem skóry niezmienionej. Zabieg może być wykonany nawet w warunkach ambulatoryjnych.

Inne nowotwory skóry to:

płaskonabłonkowy i podstawnokomórkowy.

Są znacznie częstsze od czerniaka, ale zdecydowanie mniej niebezpieczne. Rzadko i późno tworzą przerzuty. Ponadto leczy się je o wiele skuteczniej za pomocą skalpela. Najczęstszą przyczyną tych chorób jest wystawianie ciała na promienie słoneczne.

Jak podkreśla dr Zbigniew Michniewicz, czerniak może powstać w każdym wieku. Częstość zachorowań jest podobna w różnych grupach wiekowych. Średnia wieku chorych wynosi 53 lata. Nieco częściej zapadają na tę chorobę mężczyźni. U nich też rokowanie jest nieco gorsze, ponieważ częściej występują nawroty po leczeniu.

- Jeśli chodzi o lokalizację, to u kobiet najczęściej czerniak pojawia się na skórze podudzia, u mężczyzn natomiast na tułowiu - informuje onkolog. - Jednak czerniak może wystąpić na skórze w każdym miejscu. Sporadycznie zdarzają się czerniaki gdzie indziej niż na skórze (oko, błona śluzowa jamy ustnej, gardła, odbytnicy, sromu).

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania czerniakowi jest zminimalizowanie ekspozycji na działanie promieniowania UV, czyli na światło słoneczne, ale także na światło w solarium. Lekarze podkreślają, że działanie profilaktyczne kremów z filtrami, chroniących nas przed słońcem, nie jest do końca udowodnione.

<!** reklama>

Najskuteczniejszym badaniem pozwalającym wykryć czerniaka jest

metoda fluorescencyjna.

- Polega na badaniu emisji światła przez tkankę w wyniku wzbudzenia światłem o krótszej długości fali. Badanie jest nieinwazyjne, krótkotrwałe (ok. 15 min) i całkowicie bezpieczne. Badaniu poddaje się miejsca wizualnie podejrzane. Wskazane jest wykonywanie go raz do roku przez specjalistę (dermatologa, onkologa) najlepiej jesienią po zakończeniu sezonu - radzi dr Michniewicz.

Czynniki, które sprzyjają powstaniu czerniaka to, m.in., jasna karnacja, predyspozycje genetyczne, przebyte w dzieciństwie oparzenia słoneczne, duża liczba znamion (czerniak nie musi powstać w obrębie znamienia, może pojawić się na skórze niezmienionej).

- U osób z licznymi znamionami bardzo skuteczne jest okresowe

oglądanie przez bliską osobę

- będzie jej łatwiej zauważyć, czy w obrębie któregoś ze znamion zaczyna się coś dziać (zmiana koloru, wielkości, nierówna powierzchnia, nierówne brzegi, owrzodzenie, sączenie, krwawienie, bolesność) - mówi chirurg.

Co do metod leczenia, to nie zmieniły się od wielu lat. Nadal podstawą jest leczenie chirurgiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!