14. emerytura w 2023 roku - seniorzy mogą na nią liczyć!
Zgodnie z zapowiedziami rządu, w 2023 roku seniorzy będą mogli liczyć na wypłatę 14. emerytury. Decyzja o ponownym wprowadzeniu tego świadczenia została podjęta w związku z wysoką inflacją. Według wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda, ustawa w tej sprawie jest już gotowa, a zasady wypłaty świadczenia pozostaną takie same jak w ubiegłym roku. Projekt ustawy ma zostać przedstawiony na Radzie Ministrów do końca marca 2023 roku.
Jak poinformowała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg:
- Ten projekt jest elastyczny. Zakładamy elastyczność co do wysokości 14. emerytury. A więc skoro to jest ustawa i świadczenie już na stałe wypłacane seniorom, to zakładamy, że 14. emerytura to będzie minimum, minimalna emerytura – czyli rokrocznie waloryzowana, ale może być wyższa i będzie o tym decydowała Rada Ministrów swoim rozporządzeniem. Co do wypłaty też zakładamy taką elastyczność – będzie to druga połowa roku, a Rada Ministrów swoim rozporządzeniem podejmie konkretną datę
Kto otrzyma czternastą emeryturę w 2023 roku?
Osoby uprawnione do czternastej emerytury to:
- Emeryci (w tym pomostowi, kapitałowi, częściowi) otrzymujący emeryturę w wysokości niższej niż najniższa emerytura (tzw. emerytura groszowa).
- Renciści (w tym inwalidzi wojenni i wojskowi, oraz poszkodowani w wypadkach) otrzymujący rentę z tytułu niezdolności do pracy.
- Otrzymujący rentę szkoleniową, rentę socjalną (w tym w zmniejszonej wysokości), rentę rodzinna lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające (tzw. Emerytury MAMA 4+) w wysokości niższej niż najniższa emerytura.
- Otrzymujący świadczenia dla niewidomych cywilnych ofiar działań wojennych, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia i zasiłki przedemerytalne.
- Emeryci i renciści służb mundurowych i wojskowych.
- Sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku nie otrzymają czternastej emerytury, ponieważ nie posiadają formalnego statusu emeryta.
Warto jednak zauważyć, że wypłata 14. emerytury w 2023 roku nie jest gwarantowana ustawowo, w przeciwieństwie do 13. emerytury. Konieczne jest przyjęcie odpowiednich przepisów i wygospodarowanie środków finansowych. Planowane jest również wprowadzenie 14. emerytury na stałe do katalogu dodatkowych świadczeń dla seniorów oraz elastyczny czas wypłaty świadczenia, co oznacza brak stałego terminu wypłaty w trakcie roku kalendarzowego. Datę tę będzie wyznaczał właściwy minister, a w 2023 roku ma to być koniec sierpnia i wrzesień.
Jeśli zasady naliczania 14. emerytury w 2023 roku będą podobne do tych z 2022 roku, można przewidzieć orientacyjną kwotę świadczenia.
Ile wyniesie 14. emerytura? Mamy kalkulacje z i bez opodatkowania - sprawdź w poniższej galerii.
