
Osoby, które jeszcze nie są pełnoletnie mają ograniczone prawa. Wiele rzeczy jest dla nich niedostępnych. Wiele z nich wydaje się oczywiste. O tym, że osoby niepełnoletnie nie kupią papierosów i alkoholu wiedzą wszyscy, a co jest niedozwolone dla osoby nieletniej? Osoby pełnoletnie w rozumieniu prawa to nie tylko osoby, które ukończyły 18 rok życia.
W rozumieniu polskiego prawa cywilnego osoba małoletnia, to taka, która nie ukończyła 18 lat i nie zawarła małżeństwa (w wyniku jednego z tych zdarzeń uzyskuje się pełnoletniość). Potocznie małoletnim nazywa się człowieka młodego, najczęściej w wieku szkolnym, do momentu uznania go za dorosłego, po spełnieniu kryteriów dorosłości. Osoba małoletnia nie posiada (ze względu na swój wiek, niewielkie doświadczenie lub niepełne rozwinięcie psychiczne lub fizyczne) pełni praw przysługujących pełnoletnim (starszym, bardziej doświadczonym, w pełni rozwiniętym fizycznie) członkom społeczności, w której żyje. W języku potocznym określenia „małoletni”, „niepełnoletni”, „nieletni” i „dziecko” zwykle są używane zamiennie (za Wikipedia).
Zobaczcie, czego nie może robić osoba nieletnia.
Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>>

Robić samodzielnie zakupów!
Zgodnie z przepisami prawa dzieci poniżej 13. roku życia w ogóle nie powinny samodzielnie kupować.
Nastolatki, zgodna z prawem, między 13. a 18. rokiem życia mogą kupować jedynie rzeczy, które dotyczą drobnych bieżących spraw życia codziennego.

Mieć konta na Facebooku!
Regulamin Facebooka wymaga, aby użytkownik, który zakłada konto miał 13 lat.

Konto Google
Podobne wymagania ma także Google. Aby założyć konto trzeba mieć skończone 13 lat.