Zobacz wideo: Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami.
Policjanci i funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego przez cały rok prowadzą kontrole autokarów, które wożą uczniów na wycieczki czy zawody sportowe.
- Na szczęście coraz rzadziej zdarza się, że policjanci mają uwagi wykluczające pojazd lub kierowcę - ocenia podkom. Małgorzata Małkińska, oficer prasowy KPP w Lipnie.
Jak zgłosić autokar do kontroli w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim?
- Chęć przeprowadzenia kontroli najlepiej zgłosić z wyprzedzenie (przynajmniej dzień wcześniej) do Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego wybranej komendy.
- W Bydgoszczy takie zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 47 751 51 59.
- O przeprowadzenie kontroli można też poprosić Inspekcję Transportu Drogowego, dzwoniąc po numer 052 323 83 49.
- W nagłych wypadkach, gdy np. już po przywiezieniu dziecka na miejsce zbiórki zauważyliśmy niepokojący stan kierowcy lub autobusu, wystarczy telefon do dyżurnego jednostki, który na miejsce skieruje policyjny patrol.
O kontrolę może poprosić organizator, jeśli robi to rodzic - warto, by powiadomił o tym organizatora, żeby był przygotowany na ewentualne podstawienie zastępczego autokaru lub zmianę kierowcy. Ale także po to, by zaplanować godzinę kontroli, by uniknąć opóźnienia wyjazdu dzieci i niepotrzebnego stresu i uczniów, i organizatorów wycieczki.
Zaplanowane kontrole odbywają się na parkingu Hali Widowiskowo-Sportowej Łuczniczka przy ul. Toruńskiej 59 w Bydgoszczy. Funkcjonariusze sprawdzą stan techniczny autobusów, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.
Co sprawdzają funkcjonariusze podczas kontroli autokaru?
Funkcjonariusze sprawdzają, czy autobus spełnia wymagane warunki techniczne:
- każdy pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne, które w przypadku autobusu, przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie co 6 miesięcy,
- autobus powinien posiadać wyjścia awaryjne do których dostęp nie powinien być niczym utrudniony,
- autobus powinien być wyposażony w dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga - wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia,
- autobus powinien być wyposażony w apteczkę doraźnej pomocy,
- autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej, w warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone, chyba że są wykonane z materiału odblaskowego.
