https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twarze bohaterów pułku Azow na wystawie "Oczy wojny" w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy [zdjęcia]

Maciej Czerniak
W otwarciu wystawy "Oczy wojny" w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyły matki i żony żołnierzy Pułku Azow, którzy zginęli na wojnie w Ukrainie. Wśród gości był również Konsul Ukrainy w Gdańsku Pan Ołeksandr Plodystyi
W otwarciu wystawy "Oczy wojny" w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyły matki i żony żołnierzy Pułku Azow, którzy zginęli na wojnie w Ukrainie. Wśród gości był również Konsul Ukrainy w Gdańsku Pan Ołeksandr Plodystyi Arkadiusz Wojtasiewicz
Jurij miał tylko 22 lata, kiedy zginął w trakcie walk o Azowstal. - Krótko wcześniej skończył studia, był programistą - mówi jego matka. Ma oczy pełne łez. To jedna z wielu historii, a wszystkie mają twarze młodych mężczyzn. Można je oglądać na wyjątkowej wystawie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy został ogłoszony rokiem Andrzeja Szwalbego

od 16 lat

Taras Zapolskij miał 28 lat, kiedy poległ w walkach o Azowstal. Koledzy mówili na niego Patryk. Na zdjęciu widać silnego mężczyznę pozującego z karabinem maszynowym. Mihajlo Iszczuk, czyli "Szelbi", zginął 24 marca ubiegłego roku w wieku zaledwie 23 lat. Fotografia przedstawia dość szczupłego mężczyznę w czapce bejsbolówce. Takich zdjęć jest kilkadziesiąt. Wszystkie są opatrzone napisem "Mocniejsi niż stal". Od poniedziałku 27 lutego można je obejrzeć w hallu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy

To Cię może też zainteresować

- Mój syn, Jurij miał dwadzieścia dwa lata. Dopiero, co skończył studia, był programistą. Chciał się dalej uczyć i pracować - mówi jedna z czterech matek żołnierzy pułku Azow, które przyszły do K-PUW na otwarcie wystawy.

Ma zaczerwienione oczy, bo chwilę wcześniej w hallu urzędu wybrzmiały poruszające słowa prof. Iryny Kiyanki, z Narodowego Uniwersytetu we Lwowie, kierownika wystawy "Oczy wojny".

- Ta wojna i te śmierci to tragedia dla nas, dla matek tych chłopców, ale też dla was - zwracała się do obecnych prof. Kiyanka. - Oni mieli po dwadzieścia dwa, trzy, dwadzieścia pięć lat. To mogli być wasi synowie, partnerzy - podziękowała Polakom za wsparcie i pomoc dla ukraińskich uchodźców.

Konsul dziękuje Polsce

W inauguracji wystawy uczestniczyli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Plodystyi, Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy Krzysztof Sikora, radny Rady Miasta Bydgoszczy Ireneusz Nitkiewicz oraz prezes Fundacji Chcepomagam Bartosz Mikołajczak.

- Tych dwanaście miesięcy to był dobry czas, który umocnił jedność Polski i Ukrainy oraz pokazał, że Ukraina walczy o swoją niepodległość z poświęceniem życia, Polacy to wspaniały naród, który ma wielkie serca i potrafi się bardzo poświęcić dla drugiego człowieka. Serdecznie za to wszystkim dziękuję - powiedział Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Z kolei Konsul Ukrainy w Gdańsku Pan Ołeksandr Plodystyi podkreślał: - Ukraina chce zakończyć tę wojnę. Ale tutaj jest jeden bardzo ważny szczegół. Jeśli Ukraina pierwsza zakończy wojnę, to nie będzie Ukrainy. Jeśli Rosja pierwsza zakończy wojnę, to będzie pokój. Walczymy właśnie o pokój i w tej walce bardzo nas wspiera Polska.

Po konferencji nastąpiło uroczyste wręczenie podziękowań przedstawicielom organizacji pozarządowych z regionu pomagającym uchodźcom z Ukrainy.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Heryk 68
Wystawa banderowców i nazistów z tatuażami hitlerowskich run, kto nie wie to runy symbolika waffen SS i wszystko w temacie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski