Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyczne barwne lato

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Dymiące parowozy, zbrojni konni, łucznicy, festiwale muzyczne i filmowe - to tylko niewielka część atrakcji przygotowanych dla gości i mieszkańców naszego województwa.

Dymiące parowozy, zbrojni konni, łucznicy, festiwale muzyczne i filmowe - to tylko niewielka część atrakcji przygotowanych dla gości i mieszkańców naszego województwa.

<!** Image 3 align=none alt="Image 215254" sub="W najbliższy piątek na zamku w Golubiu-Dobrzyniu rozpocznie się 37. Wielki Turniej Rycerski
Fot. Adam Zakrzewski/Arch.">

W najbliższą sobotę w Chełmnie rozpocznie się folkowy Jarmark Jaszczurczy, w którym uczestniczą twórcy ludowi. - Chełmno darzę wielkim sentymentem i żałuję, że miasto nie wykorzystuje swojego potencjału - uważa Agnieszka Kowalkowska, wiceprezes Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Na ulicach spotyka się niewielu turystów.

Agnieszka Kowalkowska dodaje, że w każdą niedzielę o godzinie 10.30 rano rozpoczyna się spacer z przewodnikiem - można nieodpłatnie zwiedzić Chełmno, poznać jego historię i tajemnice.

Hop do średniowiecznej łaźni

Dzień wcześniej - w piątek - na zamku w Golubiu-Dobrzyniu rozpocznie się 37. Wielki Turniej Rycerski. - Oprócz konfrontacji rycerskich, pieszych i konnych, a także łuczników, przez całą imprezę trwać będą pokazy rzemiosła historycznego, czynna będzie również łaźnia średniowieczna - mówi Karolina Drużyńska z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Turniejowi goście będą mieli również okazję skosztować potraw, przygotowywanych według historycznych przepisów, miodu pitnego lub kwasu chlebowego. W zamku czynna jest także wystawa archeologiczna „Tajemnice Góry św. Wawrzyńca”. Eksponaty pochodzą z wykopalisk prowadzonych w Kałdusie, niewielkiej miejscowości położonej na przedmieściach Chełmna.

W połowie lipca pod Żninem rozpocznie się Wenecka Noc z Parowozami. Impreza w 2009 roku została nagrodzona tytułem Produkt Turystyczny Roku Kujaw i Pomorza oraz zdobyła Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. - Po zapadnięciu zmroku parowozy ożywają - mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. - Z kominów leci para, a maszyny są specjalnie podświetlane. W ten sposób udaje się odtworzyć przedwojenną atmosferę dworca małej wąskotorowej kolejki.

Efektom świetlnym towarzyszy nastrojowa muzyka oraz kadry filmu o Leonie Lichocińskim, legendarnym przewodniku po Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji.

- Jeśli pogoda dopisze i dym uniesie się w odpowiednim kierunku, włączymy lasery, a to wszystko stworzy dodatkową niesamowitą oprawę wizualną - mówi Michał Woźniak.

Kilka kilometrów dalej, na terenie biskupińskiego Rezerwatu Archeologicznego, swoje umiejętności w turnieju sprawdzą łucznicy (od 13-14 lipca).

<!** reklama>

W tym samym czasie w Tucholi spotkają się miłośnicy rogów myśliwskich. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej jest imprezą towarzyszącą obchodom Dni Borów Tucholskich.

Od 19 do 21 lipca (weekend) w Ciechocinku zabrzmi muzyka Romów. Twórcą największej imprezy romskiej jest Don Vasyl Szmidt, najpopularniejszy Rom w Polsce, kompozytor, autor tekstów, piosenkarz, założyciel zespołu Czarne Perły.

Natomiast na Tuszyńskich Polach (20-21 lipca) zorganizowana zostanie inscenizacja bitwy z Krzyżakami pod Koronowem oraz Jarmark Cysterski.

Zaśpiewają filmowe szlagiery

W pierwszych dniach sierpnia w Toruniu odbędzie się Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. - Festiwal jest ze wszech miar oryginalny, nie ma drugiej takiej imprezy w Polsce. Są tylko festiwale muzyki filmowej - twierdzi Andrzej Szmak, dyrektor festiwalu.

Impreza odbywać się będzie, m.in. w miejscu, w którym przed laty znajdował się plan do filmu „Prawo i pięść” w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Motywem przewodnim filmu była piosenka z tekstem Agnieszki Osieckiej i muzyką Krzysztofa Komedy „Nim wstanie dzień”. Utwór towarzyszy toruńskiemu festiwalowi, który składa się z 3 części. Pierwsza to przegląd konkursowy, w którym uczestniczyć ma 25 wykonawców.

- Krzesimir Dębski wybrał ich spośród 70 osób - mówi Andrzej Szmak. - Na scenie staną dobrze śpiewający aktorzy.

Pierwszego dnia festiwalu w „Baju Pomorskim” Teatr RAMPA przedstawi spektakl pt. „Być jak Frank Sinatra”. Natomiast pod Fontanną Cosmopolis odbędzie się premierowy koncert muzyki Wojciecha Kilara w aranżacji świetlnej Bogumiła Palewicza.

2 sierpnia w „Baju Pomorskim” wysłuchać będzie można koncertu piosenek filmowych w wykonaniu Mai Kleszcz i zespołu Piotra Dziubaka. Po koncercie poznamy werdykt jury przeglądu konkursowego. 3 sierpnia o godz. 20.30 na Rynku Nowomiejskim odbędzie się koncert galowy.

Tegoroczne artystyczne lato zakończy Ino-Rock Festiwal. W ostatnim dniu sierpnia w Teatrze Letnim w Inowrocławiu zagrają: Steve Hogarth i Richard Barbieri z zespołem, oraz grupy Riverside, Anglagard, Believe, Osada Vida.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!