Docenione zostały także walory turystyczne – jeziora, lasy, góry i miasta takie jak Kraków, Poznań, Gdańsk czy Warszawa.
Polski internetowy system rezerwacji i channel manger IdoBooking postanowił sprawdzić, czy w 2022 i na początku 2023 miejsca noclegowe odnotowują więcej rezerwacji z zagranicy. Badanie zostało wykonane na podstawie analizy zamówień w obiektach klientów.
- Już w ubiegłym roku zauważyliśmy wzrost rezerwacji dokonywanych przez turystów zagranicznych. W niektórych obiektach odsetek Polaków wynosi między 30 a 50 proc., a reszta gości to obcokrajowcy – mówi Marta Porzycka z IdoBooking.
Według specjalistów z IdoBooking turyści przyjeżdżają chętnie do Polski, ponieważ jest to kraj bezpieczny, z długą historią i wspaniałymi, dobrze zachowanymi zabytkami. Dodatkowo baza turystyczna w głównych miastach Polski jest dobrze zaopatrzona, a w hotelach i restauracjach nie ma problemu z dogadaniem się w języku angielskim. Plusem są także liczne i tanie połączenia lotnicze z największych miast Europy.
Kraków i jego historia
Nie jest zaskoczeniem, że jednym z kierunków najbardziej obleganych przez zagranicznych turystów, jest Kraków.
To też może Cię zainteresować
- Nasze badanie pokazuje, że najczęściej przyjeżdżają tam Brytyjczycy, Niemcy, Holendrzy i Hiszpanie. Kraków kusi swoimi zabytkami, niezwykłą historią, bliskością gór. Turyści chętnie odwiedzają takie miejsca jak Wieliczka czy Oświęcim – wylicza Marta Porzycka.
Gdańsk kusi Skandynawów
W trakcie pandemii aż 80 proc. gości, którzy rezerwowali noclegi w Gdańsku, stanowili Polacy. Zmieniło się to po pandemii. Teraz aż 45 proc. turystów odwiedzających Gdańsk pochodzi z zagranicy. Wśród nich większość stanowią Brytyjczycy, Niemcy, Szwedzi i Norwedzy.
- Trójmiasto to piękny obszar, do którego nasi sąsiedzi ze Skandynawii mogą się szybko dostać. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej je odwiedzają – dodaje Marta Porzycka.
Warszawa. Tu przyjeżdżają Niemcy, Brytyjczycy i Amerykanie
W 2022 roku z powodu trudnej sytuacji geopolitycznej w obiektach noclegowych w Warszawie aż 14 proc. gości stanowili obywatele Ukrainy. Stolicę Polski w 2022 roku odwiedzali również Litwini, Białorusini, Łotysze.
- Z kolei w styczniu 2023 roku, oprócz wyżej wymienionych narodowości, do Polski przyjeżdżali mieszkańcy krajów nadbałtyckich oraz Niemcy, Brytyjczycy, Amerykanie – wymienia Marta Porzycka.
Poznań odwiedzają najczęściej Polacy
Dla obcokrajowców to miasto jest dużo mniej atrakcyjne. Około 70 proc. turystów stanowią Polacy. Wśród przyjezdnych z zagranicy najpopularniejszą grupę stanowią Niemcy. Na drugim miejscu plasują się Brytyjczycy.
Z najdalszych zakątków globu
IdoBooking sprawdziło również, z jakich najdalszych zakątków świata pochodzą turyści odwiedzający Polskę na początku 2023 roku.
Do Warszawy przyjeżdżali obywatele: Abchazji, Bangladeszu, Kuwejtu, Chile, Indonezji, Arabii Saudyjskiej. Trójmiasto odwiedzali turyści z Iraku, Bangladeszu, Hong-Kongu, Korei Południowej, Brazylii, RPA, Nepalu, Tanzanii, Andory. Poznań odwiedzali goście z Ghany, Malty, Omanu, Tajwanu, Australii, Korei Płd. Do Krakowa przyjeżdżali goście z Ekwadoru, Albanii, Kazachstanu, Mołdawii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
