https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turyści przypłyną Wdą do Świecia

Marek Wojciekiewicz
Powstanie trasy kajakowej z prawdziwego zdarzenia to szansa na przyciągniecie do powiatu świeckiego większej liczby turystów.

Powstanie trasy kajakowej z prawdziwego zdarzenia to szansa na przyciągniecie do powiatu świeckiego większej liczby turystów.

<!** Image 2 align=right alt="Image 76867" sub="Przepływająca przez malownicze tereny powiatu Wda to wciąż niedoceniona atrakcja turystyczna naszego regionu Fot. Marek Wojciekiewicz">W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, dokumencie zawierającym wizję rozwoju gminy Świecie, na zagospodarowanie turystycznego Szlaku Wodnego Wdy, przeznaczono w tym roku 100 tys. złotych. Projekt realizowany będzie przez kilka najbliższych lat w oparciu o plan przygotowany przez Związek Miast Zlewni Rzeki Wdy. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na około 500 tys. złotych.

Świecie liczy na pozyskanie unijnych pieniędzy. Miasto planuje powstanie czterech obiektów ułatwiających życie wodniakom. W Kozłowie i przy młynie w Przechowie powstaną specjalne schody, które umożliwią kajakarzom pokonanie zapory wodnej. Przy ulicy Nadbrzeżnej w Świeciu miasto wybuduje stanicę wodną i pomost. Kolejny pomost będzie przy samym zamku.

<!** reklama>W planach jest też rozbudowa istniejącego już pola campingowego przy zamku oraz budowa magazynów dla kajaków. Obecnie świeccy wodniacy przechowują swój sprzęt w ciasnych pomieszczeniach w pobliżu budynku Towarzystwa Wspierania Osób Niepełnosprawnych.

Wda przepływa przez kilka gmin naszego powiatu. Niestety, większość z nich nie jest zainteresowana inwestowaniem w rzeczną infrastrukturę. Pozytywnym wyjątkiem jest gmina Osie, gdzie wiele dla turystycznego zagospodarowania Wdy już zrobiono. W ubiegłym roku powstała przystań w Tleniu. Kajakarze mają tam do dyspozycji wygodny pomost, zadaszone pomieszczenie, ławki i stoły.

Gmina Osie, wspólnie z Bractwem Czarnej Wody i Radą Sołecką Wałkowisk, przywracają do życia, powstałą w 1930 roku kajakarnię w Żurze. - Ten historyczny obiekt, przy samej tamie, znów tętni życiem - mówi Marek Lejk, inspektor ochrony środowiska Urzędu Gminy w Osiu. - Już działa wypożyczalnia kajaków, wymieniony został dach. Udostępniliśmy również wodniakom przystań w Starej Rzece z polem namiotowym. Teraz planujemy uruchomić przystań kajakową, kąpielisko i pole namiotowe w Grzybku - wylicza Marek Lejk.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski