https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turecka szarża na studia w Bydgoszczy

Na UKW i WSG najwięcej jest Ukraińców. W KPSW i UTP studia chętnie podejmują Turcy. Międzynarodowe towarzystwo to dla uczelni nie tylko prestiż, ale często także pieniądze.

Na UKW i WSG najwięcej jest Ukraińców. W KPSW i UTP studia chętnie podejmują Turcy. Międzynarodowe towarzystwo to dla uczelni nie tylko prestiż, ale często także pieniądze.

<!** Image 3 align=none alt="Image 179902" sub="Wszystkie uczelnie zabiegają, by cudzoziemscy studenci czuli się w Bydgoszczy dobrze - tu podczas integracji w KPSW. Fot.: Ryszard Wszołek (nadesłane)">- Do połowy września rozpoczęcie studiów potwierdziło 25 cudzoziemskich kandydatów. Kolejni jeszcze się zgłaszają. Ostateczne dane będziemy mieli w listopadzie - informuje Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Przyjechali z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy, Egiptu, Kamerunu, Kazachstanu, Turcji. Studiują filologie obce (angielska, rosyjska, germańska), różne specjalności na pedagogice, biologię, dziennikarstwo i komunikację społeczną, turystykę i rekreację, wychowanie fizyczne. W obu trybach - stacjonarnym i niestacjonarnym. Część studiuje nieodpłatnie (to stypendyści rządu RP, obywatele UE, którzy przechodzą proces rekrutacji wspólnie z polskimi kolegami), część na zasadach komercyjnych. Odpłatność za rok studiów zaczyna się od 2 tysięcy euro za studia w języku polskim i od 2,5 tys. euro za studia w języku angielskim. O podreperowaniu budżetu w polskich warunkach mówić mogą uczelnie medyczne - tam studentów zagranicznych są często dziesiątki, a opłaty za studia wysokie, choć i tak konkurencyjne w porównaniu z Europą Zachodnią.

Rzecznik uważa, że zainteresowanie studiami w Polsce wzrasta powoli - dla młodzieży z bogatych rodzin bardziej atrakcyjne są bowiem studia w Europie Zachodniej. - My musimy zapracować sobie na zainteresowanie. Potrwa to lata - mówi.

- Co roku w Collegium Medicum UMK zauważalny jest wzrost liczby studentów przyjeżdżających i wyjeżdżających w ramach programu Erasmus - mówi Katarzyna Szulc z Działu Programów Międzynarodowych CM UMK. - Rekrutacja studentów zagranicznych w Erasmusie odbywa się dwa razy do roku, do 1 czerwca i do 1 listopada. Kandydaci muszą przejść procedurę on-line i dosłać dokumenty aplikacyjne. Wszystkie oferowane im zajęcia są prowadzone w języku angielskim, zgodnie z przygotowanym i wcześniej ustalonym porozumieniem o programie zajęć - Learning Agreement. Studenci zagraniczni traktowani są na takich samych zasadach jak polscy. Otrzymują legitymację studencką, możliwość korzystania z zasobów biblioteki, miejsce w akademiku, kartę egzaminacyjną. Co roku wraz z innymi bydgoskimi uczelniami - UKW, WSG, KPSW i UTP - organizujemy tydzień orientacyjny (orientation week). Zapewniamy wówczas różnego rodzaju atrakcje, które stwarzają okazję do integracji. W tym roku rozpoczynamy go 4 października. Wstępnie zaplanowane są wizyta u prezydenta miasta, zwiedzanie Exploseum, wizyta w operze, zwiedzanie miasta (planujemy grę miejską - quiz) i imprezę w „Kubryku”.

<!** reklama>

Do Collegium Medicum na pierwszy semestr bądź też na rok przyjeżdżają 22 osoby. Studia na wydziale lekarskim podejmie 13 osób, na wydziale nauk o zdrowiu - 8, wydziale farmaceutycznym - 1 osoba. Studenci przyjechali z Portugalii, Turcji, Hiszpanii. - Na uczelni prowadzimy również akcję „study buddy”, czyli system opieki nad studentem zagranicznym. Każdemu z nich staramy się przydzielić polskiego studenta, opiekuna (mentora), który ułatwia gościom aklimatyzację w pierwszych tygodniach pobytu.

- Większość obcokrajowców przyjeżdża do nas w ramach Erasmusa, a oni, oczywiście, nie płacą - przypomina dr Wojciech Chmara, rzecznik prasowy UTP. - W semestrze zimowym 2011/2012 będziemy mieli 60 studentów erasmusowych na wszystkich 7 wydziałach UTP (z Turcji 40, z Hiszpanii 11, z Grecji 3, z Iranu 2 - studiują w Turcji, z Portugalii 1 oraz z Tanzanii 1 - również studiuje w Turcji. Wszyscy są zakwaterowani w wyremontowanych i dobrze wyposażonych pokojach w naszych akademikach. Korzystają również ze studenckiej stołówki. Punkt Obsługi Studentów Zagranicznych - utworzony w ramach programu finansowanego z Funduszy Norweskich - zapewnia obsługę na każdej płaszczyźnie: informuje, pomaga załatwiać wszelkie sprawy socjalno-bytowe. Prowadzimy też korespondencję w sprawie podjęcia nauki ze studentami z Indii oraz Mongolii. W następnym roku akademickim spodziewamy się grupy studentów z Chin. Nasza współpraca z uczelniami z Azerbejdżanu i Kazachstanu będzie również owocowała wymianą. Dotychczasowa liczba studentów z zagranicy nie ma istotnego wpływu na budżet uczelni, ale mamy nadzieję, że w przyszłości to się zmieni. Zabiegamy o jej zwiększenie również dlatego, by stworzyć polskim studentom międzynarodowe środowisko, co w przyszłości ułatwi im funkcjonowanie na międzynarodowym rynku pracy.

- W pierwszym semestrze roku akademickiego 2011/2012 przyjedzie do nas 6 studentów z Turcji, w minionym roku było ich w sumie 37. Najchętniej przyjeżdżają do nas właśnie goście z Turcji, Ukrainy oraz Grecji - mówi Monika Żuchlińska, rzeczniczka KPSW. - Ci ostatni nie tylko na studia, ale także na praktyki, na przykład w Akademickim Radiu Internetowym „Megafon”. Obcokrajowcy studiują najczęściej na filologii angielskiej, stosunkach międzynarodowych, ekonomii (zwłaszcza studenci z Ukrainy) oraz administracji. Naszym studentom zagranicznym zapewniamy zakwaterowanie, a dla wszystkich uczących się w mieście obcokrajowców przygotowaliśmy Centrum dla Studentów Zagranicznych, które w minionym roku odwiedziło blisko 90 studentów. Znajduje się w nim biblioteka, wyposażona w publikacje zawierające informacje na temat polskiej historii, kultury, sztuki, obyczajów, turystyki oraz o Bydgoszczy i regionie. Są tu również podręczniki do nauki języka polskiego i słowniki oraz stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Przygotowujemy także dla nich kursy języka polskiego, z których bardzo chętnie korzystają.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fffff
mam nadzieje że nie bedzie tak jak w ameryce ze bomby beda wybuchac na uczelniach
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski