Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!
Wracają nadzieje na utworzenie w Osielsku porządnego komisariatu policji. W tej chwili na terenie gminy operują jedynie dzielnicowi podlegający pod Komendę Miejską Policji w Bydgoszczy. Stały posterunek w Osielsku zlikwidowano w 2013 roku, tłumacząc decyzję wzrostem poziomu bezpieczeństwa na tym obszarze.
- Już tamta jednostka to była proteza, teraz dzielnicowi nie rozwiązują problemu - zwraca uwagę Andrzej Matusewicz, radny KWW SĄSIEDZI OSIELSKO 2018. - Osielsko się rozrasta, w tej chwili liczy 15 tysięcy mieszkańców. Ludzie chcą komisariatu na miejscu, takiego z prawdziwego zdarzenia... W tej chwili wszelkie zgłoszenia o zdarzeniach są kierowane do Komisariatu Bydgoszcz-Śródmieście. Radni też są zgodni w tej sprawie, że komisariat jest potrzebny.
Gmina Osielsko daje działkę
Rozmowy Osielska z policją już się rozpoczęły.
- Bezpieczeństwo jest podstawą funkcjonowania społeczności. Podejmowaliśmy już od pewnego czasu kroki zmierzające do utworzenia komisariatu. Odbyliśmy spotkania z komendantem miejskim policji w Bydgoszczy i zastępcą komendanta wojewódzkiego. Policja wyraża aprobatę dla tego pomysłu - mówi Krzysztof Lewandowski, zastępca wójta Osielska.
Najważniejsze, że gmina dysponuje odpowiednią działką pod przyszły komisariat - teren leży po zachodniej stronie Osielska, w stronę Niemcza.
- Działka jest w pełni uzbrojona, w dobrej lokalizacji; policja przyjęła tę propozycję - mówi zastępca wójta. Nieco ponad tydzień temu odbyła się wizja lokalna terenu, na którym ma stanąć komisariat. - Teraz czekamy na wystąpienie policji o przekazanie działki - mówi Krzysztof Lewandowski. - Myślę, że do 2025 roku będziemy mieli w Osielsku nowoczesny komisariat.
13 etatów dla policjantów w Osielsku
Wstępnie ustalono, że do obsadzenia osielskiej jednostki policja przeznaczy trzynaście etatów. Co wcale nie znaczy, że z upływem czasu i wzrostem liczby mieszkańców ten skład nie będzie większy. Wiadomo też szacunkowo, ile inwestycja będzie kosztować. Na razie wprost mówiąc, założenie jest takie, że gmina daje teren, a policja buduje komisariat.
- Pozostają jeszcze dokładne ustalenia - mówi zastępca wójta. - Liczy się też oczywiście głos rady gminy, która musi podjąć uchwałę, decydując, czy działkę na ten cel przekazać. Mam wstępne deklaracje, że problemów nie będzie.
Przestępczość w gminie Osielsko
Jak na taka sporą gminę przestępczość bardzo wielka nie jest, ale w niektórych kategoriach rośnie. - Porównując liczby musimy pamiętać, że miniony rok był z powodu obostrzeń dość specyficzny - podkreśla podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Operujemy tzw. przestępstwami stwierdzonymi, a nie zgłoszonymi. Kradzieży mienia na terenie gminy w 2019 roku było 47, rok później - 44. Rozboje i usiłowanie rozboju - 2 przypadki w 2019 roku, w ubiegłym - jeden. Wzrosła za to liczba włamań - z 27 dwa lata temu do 34 w 2020 roku. Więcej jest też kradzieży samochodów - w ubiegłym roku było pięć takich zdarzeń, w 2019 - zaledwie jedno. Przybyło uszkodzeń ciała, zdarzyła się też w ub. roku bójka. W 2019 nie było ani jednej.
Przez Osielsko przebiega dość ruchliwa trasa. W 2019 roku wypadków było 10, w ubiegłym - dwa. Nikt nie zginął, ale byli ranni - dwa lata temu więcej, bo 12, w 2020 - 2. Nieco mniej było kolizji: liczba z 258 w 2019 roku spadła rok później do 225.
Ale nie tylko przestępstwa pospolite mają miejsce w Osielsku. Całkiem niedawno wspólna praca polskich i niemieckich policjantów doprowadziła do zatrzymania pasera z Osielska. Znaleziono u niego części elektroniki od 135 luksusowych aut skradzionych na terenie Unii Europejskiej.
