16 grudnia 1904 roku podczas swojej wizyty w Bydgoszczy cesarz Wilhelm II (przyjechał na jubileusz 200-lecia oddziału grenadierów konnych) wyraził publicznie podczas przemówienia nadzieję, że Bydgoszcz zostanie przekształcona w ośrodek „niemieckiej pracy, niemieckiego ducha i stylu życia”.
16 grudnia 1933 roku w kawiarni „Europa” w budynku przy ul. Gdańskiej 10 w Bydgoszczy o godz. 17 odbył się „five o'clock” z udziałem słynnych duńskich komików filmowych Pata i Patachona, którzy po raz drugi przybyli do naszego miasta.
16 grudnia 1948 roku z połączenia „Gazety Zachodniej” i „Głosu Pomorza” powstała „Gazeta Pomorska” ukazująca się w Bydgoszczy do dziś.
16 grudnia 1953 roku w drugim dniu obrad IX sesji Miejskiej Rady Narodowej podjęto decyzję o zmianie kolejnych nazw ulic w Bydgoszczy, które źle kojarzyły się nowej władzy. Ulicę Ruską przechrzczono na Modrakową, Pańską na Traktorzystów, Jasnogórską na Na Skarpie i Inflandzką na Kostki Napierskiego.
16 grudnia 1956 roku w sklepie mięsnym przy ówczesnych Al. 1 Maja 52 otwarta została wystawa wyrobów garmażeryjnych produkcji Miejskiego Handlu Mięsem oddział Bydgoszcz-Północ, która miała propagować urozmaicenie świątecznego stołu w nowe potrawy, szczególnie mięsno-warzywne.
16 grudnia 1957 roku awaria głównego transformatora tramwajowego w Bydgoszczy spowodowała przerwę w kursowaniu tych pojazdów. Trwała ona aż trzy dni. Tramwaje ściągano z torów do zajezdni samochodami i nawet... końmi.
Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]
16 grudnia 1962 roku w hali Astorii w Bydgoszczy w ramach 82. „Zgaduj-zgaduli” wystąpili „Czerwono-Czarni” ze swoimi stałymi solistami: Heleną Majdaniec, Karin Stanek, Michałem Burano i Wojciechem Gąssowskim. Towarzyszyli im piosenkarz Mieczysław Wojnicki oraz duet aktorski Lidia Korsakówna i Kazimierz Brusikiewicz.
16 grudnia 1968 roku w Bydgoszczy 28-letni mężczyzna napadł w celu rabunkowym 62-letnią kobietę na należącej do niej działce budowlanej i udusił ją. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skazał zabójcę na karę śmierci, ale Sąd Najwyższy zmienił wyrok na 25 lat pozbawienia wolności.
16 grudnia 1974 roku w bydgoskiej restauracji „Michał” na Błoniu odbyło się zakończenie ogólnokrajowego konkursu o „Srebrną patelnię „Światowida”, popularnego konkursu wyłaniającego najlepsze polskie lokale gastronomiczne. W gronie 15 laureatów znalazł się właśnie „Michał” doceniony za „szeroki asortyment potraw kuchni staropolskiej”.
16 grudnia 1975 roku odbyła się w „Słowiance” pierwsza po remoncie i zakupie najnowocześniejszego sprzętu dyskoteka w Bydgoszczy. Od tej pory była czynna codziennie oprócz poniedziałków w godz. 20-24. W dniach od 16 do 21 grudnia 1975 dyskotekę prowadził jeden z najpopularniejszych w kraju prezenterów, Jerzy Kossela, były muzyk zespołu „Czerwone Gitary”.
16 grudnia 1976 roku po procesie rewizyjnym Sąd Najwyższy w Warszawie skazał na karę śmierci Stanisława K., zabójcę młodej kobiety w parku Ludowym w Bydgoszczy 13 maja 1975 roku. Wyrok został wykonany.
16 grudnia 1981 roku wiec protestacyjny, na którym żądano zniesienia stanu wojennego i uwolnienia internowanych, zorganizowali pracownicy bydgoskiej fabryki Spomasz. Wieczorem, po przeprowadzeniu rozmów ostrzegawczych przez funkcjonariuszy SB z inspiratorami protestu, dalszych działań zaniechano.
Tego samego dnia Miejski Komitet Obrony w Bydgoszczy przyjął oficjalnie rezygnację Wincentego Domisza z funkcji prezydenta miasta. Domisz został obwiniony o „niewłaściwą reakcję” na wprowadzenie stanu wojennego.
Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 17
