https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa, mimo zmiennych kolei losu

Jan Jakubik
Przychodząc na nabożeństwa lub zwiedzając kościół farny na Starym Mieście w Świeciu niewielu zdaje sobie sprawę, że świątynia ta powstała na początku XV wieku.

Przychodząc na nabożeństwa lub zwiedzając kościół farny na Starym Mieście w Świeciu niewielu zdaje sobie sprawę, że świątynia ta powstała na początku XV wieku.

<!** Image 2 align=right alt="Image 14238" >Po zajęciu Świecia przez Krzyżaków w 1309 roku i po nadaniu osadzie praw miejskich 25 lipca 1338 roku wielki mistrz Dietrich von Altenburg przeniósł je na teren między Wisłą i Wdą, który obecnie nazywamy Starym Miastem.

Kościół parafialny rozpoczęto budować w latach 1400-1410. Wówczas wzniesiono prezbiterium z zakrystią oraz podbudowę wieży zachodniej. Plany zakładały budowę wielkiego kościoła trzynawowego z olbrzymim prezbiterium i wysoką wieżą.

Wojenne zniszczenia

Jednak liczne wojny toczone przez Krzyżaków (na przykład wojna trzynastoletnia), liczne powodzie i pożary zniweczyły te plany. Udało się pobudować nawę główną i nawy boczne zawężone tylko do dwóch metrów. Po dziesięciu latach budowy, w 1480 roku nastąpiła konsekracja. Nawy zbudowano w stylu renesansowym. W następnych stuleciach wykonywano niektóre prace związane z dokończeniem budowy korpusu, wieży i kruchty południowej. Było to zasługą starosty powiatowego i wojewody pomorskiego Jerzego Konopackiego. Po tych wszystkich pracach w 1521 roku nastąpiła konsekracja całego kościoła, którego patronem został święty Stanisław-biskup. Liczne zniszczenia, jakim uległa świątynia w czasie wojen szwedzkich odrestaurowano, zbudowano wtedy szczyt wieży, sklepienia naw bocznych i strop drewniany prezbiterium. Fara ma długość 42,3 metra i 17 metrów szerokości.

Największe zniszczenia kościoła farnego były wynikiem wyzwalania Świecia spod okupacji niemieckiej w lutym 1945 roku. Wówczas świątynia popadła w ruinę i nie odbywały się w niej nabożeństwa.

Powstał z gruzów

Podjęte pod koniec lat czterdziestych ubiegłego stulecia starania odbudowy obiektu nie powiodły się. Dopiero dzięki wielkiemu zaangażowaniu księdza kanonika Jerzego Kosza w 1983 roku rozpoczęto odbudowę świątyni. Po pięciu latach prac, 26 czerwca 1988 roku, kiedy Świecie obchodziło 650 rocznicę nadania praw miejskich, ksiądz biskup Marian Przykucki dokonał konsekracji fary. Świątynia otrzymała drugie wezwanie, obok św. Stanisława, Matki Boskiej Częstochowskiej. W 1989 roku nastąpiła intronizacja kopii obrazu patronki wykonanej przez Franciszka Znanieckiego. Od lutego 1990 roku stara fara zaczęła znowu pełnić funkcję kościoła parafialnego.

W tekście wykorzystano informacje zawarte w pracy Michała Borocha ,,Historia kościołów w Świeciu”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski