Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa dyskusja wokół nazwy dla nowej ulicy na osiedlu Nowy Port. Zobaczcie, jakie padają propozycje

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Osiedle Nowy Port powstaje na blisko 2-hektarowej działce naprzeciwko Opery Nova. W ramach inwestycji wybudowane zostaną apartamenty, biura, usługi i strefa gastronomii.
Osiedle Nowy Port powstaje na blisko 2-hektarowej działce naprzeciwko Opery Nova. W ramach inwestycji wybudowane zostaną apartamenty, biura, usługi i strefa gastronomii. Dariusz Bloch
W samym sercu Bydgoszczy w miejscu dawnej fabryki Befana trwa budowa nowego osiedla. Powstanie tu też nowa ulica z wylotem na Operę Nova. Trwa dyskusja wokół jej nazwy. Sypią się propozycje.

Osiedle Nowy Port powstaje na blisko 2-hektarowej działce naprzeciwko Opery Nova. W ramach inwestycji wybudowane zostaną apartamenty, biura, usługi i strefa gastronomii. Będą również nowe przestrzenie publiczne - bulwary nadrzeczne, które zyskają „nowe życie”, pasaż pieszy bez ruchu samochodowego, łączący bulwary z ul. Warmińskiego oraz nowa, zielona aleja łącząca ul. Obrońców Bydgoszczy z ul. Focha, z placem wejściowym i osią widokową na operę.

Aleja będzie wzorowana na ulicach handlowych europejskich miast, przestrzenią na butiki, kawiarnie i eleganckie punkty usługowe. Jej mocnym akcentem ma być szpaler okazałych platanów.

AWZ Deweloper proponuje nazwę Nad Portem

Nowy Port buduje bydgoska spółka AWZ Deweloper, która zaproponowała nazwę dla nowej ulicy. W tej sprawie złożyła już obszerny wniosek do prezydenta Bydgoszczy.

- Proponujemy przywrócenie dla niej historycznej nazwy „Nad Portem” - mówi Anna Wydrzyńska, wiceprezes Zarządu AWZ Deweloper. - To nazwa z jednej strony nawiązującą do historii i tożsamości miasta od zawsze związanego z rzeką, z drugiej zaś spójna z nowym kwartałem Śródmieścia i miejscem, w którym ona powstaje. Jakiś czas temu, ze strony mieszkańców Bydgoszczy, którzy obserwują nasz profil w mediach społecznościowych oraz na bydgoskich forach internetowych, padła propozycja, aby przywrócić w tym miejscu historyczną nazwę „Nad Portem”. Nazwa ta funkcjonowała przed wojną na fragmencie dzisiejszej ulicy Marcinkowskiego, przy Śluzie Miejskiej. Bardzo nam się ten pomysł spodobał. Zyskał on też duże poparcie bardzo różnorodnych grup społecznych, łączy wielu bydgoszczan.

To niejedyna propozycja nazwy dla nowej ulicy. Jak już informowaliśmy, w lutym br. naukowcy UKW prof. dr hab. Roman Leppert oraz dr hab. Rafał Zimny, prof. UKW wyszli z inicjatywą uhonorowania dwóch zmarłych zasłużonych dla polskiej kultury osób urodzonych w Bydgoszczy. Zaproponowali, aby imieniem znanego rysownika Bohdana Butenki nazwać właśnie projektowaną ulicę mającą łączyć ul. Obrońców Bydgoszczy z ul. Focha (na powstającym osiedlu Nowy Port). Z kolei w przypadku wybitnego aktora Leonarda Pietraszaka wskazali południową część trasy spacerowej nad Starym Kanałem Bydgoskim (od ul. Wrocławskiej do Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim i ewentualnie dalej). Petycję w tej sprawie złożyli w ratuszu.

Zapytaliśmy Miasto Bydgoszcz, czy zapadły już jakieś decyzje w sprawie nazwy dla nowej ulicy na osiedlu Nowy Port.

- Propozycje przedstawicieli AWZ Deweloper (przywrócenia nazwy Nad Portem) podobnie, jak wcześniejsze propozycje prof. Romana Lepperta i dr. hab. Rafała Zimnego (by ulicy patronował rysownik Bohdan Butenko) zostaną rozpatrzone przez Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Prezydent podejmie decyzje po zapoznaniu się z opinią zespołu, do którego trafiła już propozycja dewelopera. Ostateczną decyzję o nadaniu nazwy nowej ulicy podejmą w głosowaniu radni.

Wśród propozycji nazw jest też ul. Nowojorska

Jednak propozycji nazwy dla nowej ulicy jest więcej. Zdaniem Jerzego Lisieckiego, byłego bydgoskiego dziennikarza, nowej ulicy na osiedlu Nowy Port należałoby nadać nazwę Anny i Marka Rutkowskich.

- Historycznych nazw jest w mieście sporo. Moim zdaniem, należy honorować wybitnych, nieżyjących już bydgoszczan - podkreśla Jerzy Lisiecki. - Anna Rutkowska była primabaleriną Opery Nova. Jej osiągnięcia artystyczne i zasługi dla miasta były ogromne. Z kolei jej mąż Marek Rutkowski był wybitnym artystą fotografikiem, przez 35 lat właścicielem zakładu fotograficznego "Pod Łabędziem" przy ul. Gdańskiej 5, nauczycielem historii i wieloletnim prezesem Bydgoskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Inną propozycję nazwy dla nowej ulicy ma Mariusz Keski, który nie jest przekonany do nazwy Nad Portem.

- Z całym szacunkiem do naszej historii, ale zaproponowana nazwa po prostu nie pasuje do rozmachu, skali i jakości, świetności tej przyszłej ulicy, która ma być główną arterią i osią Nowego Portu. Uważam, że to miejsce zasługuje na więcej, na nazwanie rzeczy właściwie i po imieniu - napisał do nas w mailu. - Odcinek od ul. Focha do Obrońców Bydgoszczy należy nazwać ul. Nowojorską, a fragment obecnej ul. Marcinkowskiego - mam na myśli odcinek od mostów Solidarności do skrzyżowania z ul. Obrońców Bydgoszczy - przemianować i na ul. Nowy Port, która by świetnie korelowała z ul. Stary Port.

Bydgoszczanin argumentuje, m.in., że ulica Nowojorska dodałaby naszemu miastu międzynarodowego charakteru, którego w nazewnictwie bydgoskich ulic i skwerów prawie nie ma. Nazwa dobrze, by współgrała z charakterem zabudowy, która tam powstaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera