Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.
- Z końcem stycznia 2021 r, przekazaliśmy wykonawcy robót drogowych, firmie Betpol z Bydgoszczy, plac budowy. Prace rozpoczną się w marcu i zajmą około dziewięć miesięcy – informował zimą Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Było to drugie podejście do tego zadania. Za pierwszym razem nie udało się ruszyć z robotą, bo wybrany w przetargu wykonawca odstąpił od umowy. Trzeba było całą procedurę przetargową rozpoczynać na nowo.
To Cię może również zainteresować
Tym razem poszło lepiej. Wiosennego terminu rozpoczęcia robót drogowych udało się dotrzymać. Jak dowiadujemy się - zbudować trzeba ponad 2,5 km dróg, koszt całej inwestycji wraz z promem to prawie 21 mln zł.
W Solcu Kujawskim dojazd niemal do samej Wisły
W ostatnich dniach byliśmy w Solcu Kujawskim, by zobaczyć na miejscu jak przebiega realizacja tej inwestycji. Trzeba przyznać, że od marca drogowcy sporo zrobili. Obecnie trwają prace na ul. Żeglarskiej w Solcu. Budowanym traktem można dojść już niemal do samej rzeki. Po drugiej stronie Wisły także pracują ekipy budowlane. W oddali widać dźwigi i ciężki sprzęt pracujący w Czarnowie, na przeciwległym brzegu Wisły.
Więcej wiadomości z Solca Kujawskiego i okolic na www.pomorska.pl/solec kujawski[/a]
Fakt, że prace budowlane przebiegają sprawnie potwierdza Zbigniew Stefański, rzecznik soleckiego ratusza. Choć nie gmina jest inwestorem tego akurat zadania, tylko Zarząd Dróg Wojewódzkich, w Solcu bacznie przyglądają się realizacji tej inwestycji.
Postęp robót na budowie dróg dojazdowych do przyszłego promu cieszy jednak nie tylko mieszkańców Solca i Czarnowa. Także pasjonatów turystyki. Bo uruchomienie przeprawy nie tylko ułatwi przemieszczanie się ludzi i aut z jednego brzegu Wisły na drugi. To także atrakcja turystyczna.
W tym roku jeszcze nie popłyniemy promem przez Wisłę
Zakończenie budowy dróg późną jesienią, za późno na uruchomienie przeprawy w tym roku. Jeśli nie będzie już żadnych przeszkód prom rozpocznie kursy w przyszłym sezonie. Jednorazowo jednostka zabrać będzie mogła na pokład 80 osób, a także 15 samochodów osobowych. Przyczółki po obu stronach Wisły zostaną oświetlone i objęte nadzorem monitoringu. Powstaną przy nich również stanowiska do przybijania jednostki wodnej oraz parkingi.
To Cię może również zainteresować
Promem jest gotowy. Jednostkę zbudowała firma Techno-Marine z Malborka. Zwodowano ją w Tczewie już jesienią 2019 r. Utrzymanie przeprawy kosztować ma rocznie około pół miliona złotych. Połowę środków na ten cel przekazywać ma marszałek województwa, resztę pokryją pozostali członkowie porozumienia - starostowie bydgoski i toruński oraz burmistrz Solca i wójt Złejwsi Wielkiej.
Zobacz zdjęcia z placu budowy
To oni 26 października 2010 roku podpisali list intencyjny w sprawie budowy promu. Padło wtedy zapewnienia, że prom popłynie lada rok. Te optymistyczne wizje nie spełniły się. Minęła ponad dekada, a promu na rzece wciąż nie ma. Ale wreszcie pojawiła się szansa.
