Marcin Walczak z GLKS-u Osielsko i Kamila Pyżewska z Wisły Świecie zostali uznani za najlepszych zawodników w stylu wolnym ogólnopolskiego turnieju gwiazdkowego młodzików,
<!** Image 2 align=right alt="Image 140387" sub="Oni tworzą historię zapasów w Świeciu. Od lewej pierwszy trener, obecnie prezes Wisły Rajmund Górski, Grzegorz Sikorski i wiceprezes Zygfryd Chudziński. / Fot. Sławomir Ciara">Zawody były jednym z punktów programu obchodów 35-lecia istnienia zapasów w Świeciu n. Wisłą.
Wszystko zaczęło się jednak w nieodległym od Świecia Grucznie w 1974 roku. Po pewnym czasie jednak sekcja zapaśnicza przeniesiona została przez Romana Maćkowskiego i Zygmunta Rogowskiego do pobliskiej Wdy Świecie, a pierwszym trenerem był Rajmund Górski. W latach 70. i 80. Świecie zaczęło liczyć się na krajowej zapaśniczej arenie. Wówczas zwyciężali: Grzegorz Sikorski, Andrzej Węglarz, Jarosław Sudkowski, Zygfryd Chudziński, Józef Dyś, Krzysztof Rydzewski, Krzysztof Mindykowski, Sławomir, Piotr i Zbigniew Pyżewscy, Marek i Sławomir Kraskowie, Andrzej Kwiecień i Wojciech Dąbrowski.
<!** reklama>Z orłem na piersi
Po kilku latach działalności do Rajmunda Górskiego dołączył Grzegorz Sikorski, który zajął się szkoleniem świeckich zapaśników. Miał on także szczęśliwą rękę i pod jego kierunkiem zawodnicy miejscowej Wdy zaczęli rywalizować o reprezentacyjny dres, a dowodem tego był start Rafała Kiełpińskiego, Jakuba Ossowskiego, Dawida Maślewskiego oraz Klaudiusza Sikorskiego w MŚ i ME kadetów. Z dwójką wspomnianych szkoleniowców zaczęli współpracować brat Grzegorza Sikorskiego - Bogdan, a także Krzysztof Rydzewski.
Rośnie narybek
Po pewnych zmianach, w 1998 roku, sekcja zapaśnicza z Wdy przeniesiona została do nowo powstałego klubu - Wisły. Natychmiast przy klubie założono UKS, który działa przy SP nr 5. W tym okresie z zawodniczego grona najwięcej sukcesów osiagnęli: Łukasz Pietruczuk, Kamil Ostolski, Marcin i Michał Witkowie, Krzysztof Jakubiak, Marcin Strzębała, Sebastian Popa czy Marcin Peka. Bardzo często stawali na podium MP juniorów i OOM. Po pewnym czasie dołączyli do nich inni. Obecnie na matach wygrane pojedynki coraz częściej odnotowują: Kamila, Bianka, Daria Pyżewskie, Kaja Szwankowska, Martyna Sikorska, Jagoda Piotrowska, Joanna Szulc, Marcin Peka, Sebastian Popa, Łukasz Pyżewski, Patryk Agatowski, Remigiusz Waskowski, Jacek Szklanowski. - To młodzi jeszcze zawodnicy, którzy rokują nadzieję na przyszłość - powiedział Grzegorz Sikorski.
Podziękowania...
Na uroczystość przybyły m.in. władze starostwa, miasta, PZZ i KPZZ z siedzibą w Bydgoszczy oraz trener kadry olimpijskiej (Sydney 2000) Zygmunt Kret, a kilku wyróżniających się zapaśników i działaczy otrzymało nagrody burmistrza.
- Dziękujemy władzom miasta, współpracującym z nami szkołom, a także sponsorom za wsparcie, bo bez nich nie byłoby tej sekcji - podsumował jubileusz obecny prezes Wisły Rajmund Górski.
Fakty
Odznaczenia PZZ z okazji 35-lecia zapasów w Świeciu. Złote Gwiazdy z Diamentami: Bogdan Sikorski, Zygfryd Chudziński, Piotr Górski.
Złote Gwiazdy: Tadeusz Pogoda, Zbigniew Iwański, Maciej Kunda, Adam Modliński, Mirosław Wysocki, Marzena Kempińska, Barbara Studzińska, Jerzy Wójcik, Krzysztof Mindykowski, Roman Szprada, Zbigniew Domachowski, Andrzej Antoszek, Krzysztof Zuziakowski, Klaudiusz Sikorski.
Brązowe odznaki: Sebastian Popa, Andrzej Kwiecień.