Informacja zostanie oficjalnie potwierdzona w czwartek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Bydgoszczy. Działacze obu klubów i zawodnicy milczą, ale jak ustaliliśmy doszło już między nimi do porozumienia.
Po wpadce dopingowej trzykrotnego mistrza świata Marcina Dołęgi (próbka A i B miały wynik pozytywny, ale zawodnik się odwołuje) Zawisza nie mógł się pochwalić żadnym zawodnikiem walczącym o medale na mistrzostwach Europy, bądź świata. Damian Wiśniewski i Dominik Kozłowski startowali w reprezentacji, ale zajmowali odległe lokaty, bez szans na występ w igrzyskach olimpijskich. Bydgoski klub i CWZS Zawisza, który od czterech igrzysk w Sydney, Atenach, Pekinie, Londynie nie może doczekać się medalu olimpijskiego ma duże apetyty na podium w Rio de Janeiro.
Taką nadzieję daje Adrian Zieliński, mistrz olimpijski z Londynu z 2012 roku w kat. 85 kg. Na ostatnich mistrzostwach świata w Houston w listopadzie Adrian w wadze do 94 kg był piąty, ale po ujawnieniu dopingu w próbkach A u trzech zawodników przed nim w klasyfikacji przesunął się na 2. miejsce. Jego o rok młodszy brat Tomasz na tych samych mistrzostwach był 11., ale z tego samego powodu (w sumie na dopingu w tej kategorii przyłapano 5 sztangistów) przesunął się na 6. miejsce.
Jak ustaliliśmy, klub z Gdańskiej w ostatnich latach był chętny pozyskać samego Adriana, ale bracia chcieli być razem.
Ostatnio obie strony się porozumiały, a Tarpan Mrocza wyraził zgodę na zmianę barw.
Na razie zainteresowani milczą i proszą o czas do czwartku, kiedy informacja zostanie oficjalnie potwierdzona. Można tylko przypuszczać, że powodem zmiany barw były lepsze warunki finansowe, które zaproponował Zawisza. Trenerem klubowym i w kadrze obu sztangistów jest Jerzy Śliwiński.
Warto wiedzieć
Adrian Zieliński: ma 26 lat. Obok Bartłomieja Bonka jest obecnie ikoną polskiej sztangi. W dorobku ma medale igrzysk olimpijskich w Londynie - złoto 2012 - pierwszy medal w historii Mroczy (liczy 4700 mieszkańców), złoto (2010) i brąz (2011) z mistrzostw świata - te tytuły zdobywał w kategorii do 85 kg. Od 2014 roku występuje w wyższej kategorii - został mistrzem Europy do 94 kg. W 2013 roku był 4. na mistrzostwach świata we Wrocławiu. W 2014 nie zaliczył żadnej próby w rwaniu i nie został sklasyfikowany. Sukcesy osiągał już w wieku juniora - mistrz świata i Europy.
Tomasz Zieliński: ma 25 lat. Jego największy sukces w seniorach to srebrny medal na mistrzostwach Europy w 2014 roku. Na mistrzostwach świata w 2015 roku sklasyfikowany na 6. miejscu. Wspólnie z bratem startuje w kat. do 94 kilogramów.