https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj zahaczył sprzątającego ulice i wlókł go przez 50 metrów [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 27 LUTEGO]

Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze ciekawego wydarzyło się 27 lutego w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze ciekawego wydarzyło się 27 lutego w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 27 lutego. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 27.02 w Bydgoszczy.

27 lutego 1920 roku browar przy ulicy Ustronie wykupili od dotychczasowych niemieckich właścicieli dwaj Polacy Klemens Zdrojewski oraz Franciszek Thiel. Nabywcy nadali zakładowi nazwę „Browar Bydgoski”. Firma istniała do ostatniej dekady XX wieku.

27 lutego 1934 roku do Bydgoszczy przyjechał na występ rozrywkowo-kabaretowy w Teatrze Miejskim słynny komediowy aktor filmowy Adolf Dymsza z zespołem.

27 lutego 1945 roku w domu przy ul. Garbary 11 w Bydgoszczy aresztowany został Leszek Biały - „Jakub”, szef łączności Komendy Okręgu Armii Krajowej. Zamordowany został 3 marca 1945 roku w gmachu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Markwarta 4. Zwłoki zakopano potajemnie na dziedzińcu urzędu. Informacja o losie żołnierza podziemia została przekazana rodzinie dopiero w 1956 r., wtedy też odbyła się ekshumacja zwłok i złożenie ich na cmentarzu przy al. Wyszyńskiego.

27 lutego 1946 roku żołnierze podziemnej organizacji Wolność i Niepodległość z Bydgoszczy zamordowali trzech milicjantów. Ich zwłoki ukryte zostały w piwnicy domu przy ul. Śniadeckich 41. Odnaleziono je dopiero po pół roku. Zabójców nie udało się ująć.

27 lutego 1959 roku na ul. Dworcowej przejeżdżający tramwaj zahaczył deską ochronną pracownika sprzątającego ulicę i wlókł go przez ponad 50 m, pozostawiając na jezdni krwawą smugę. Mężczyznę zabrało pogotowie, wypadek przeżył.

27 lutego 1979 roku w okolicach popularnego sklepu „Delikatesy” na rogu pl. Wolności i ul. Gdańskiej w Bydgoszczy zaczął ulatniać się gaz. Ekipa z gazowni, poszukując nieszczelności, rozkopała ulicę, tamując całkowicie ruch. Naprawa przyłącza zajęła 60 godzin. Ruch na ówczesne Al. 1 Maja wrócił dopiero 2 marca rano.

27 lutego 1987 roku w sali Kinoteatru przy ul. Dwernickiego w Bydgoszczy wystąpili popularny zespół Budka Suflera z wokalistą Krzysztofem Cugowskim oraz piosenkarka Urszula.

27 lutego 1989 roku do Bydgoszczy na okręgową konferencję sprawozdawczą POP PZPR przy Pomorskim Okręgu Wojskowym przybył I sekretarz KC PZPR, Wojciech Jaruzelski.

27 lutego 1992 roku na emeryturę odszedł znany w mieście księgarz, długoletni dyrektor księgarni „Współczesna” przy ul. Gdańskiej, Mirosław Michałowski. Nowym dyrektorem została Daniela Biedrzycka, wcześniej pełniąca rolę zastępczyni dyrektora. Księgarnia z roku na rok traciła jednak klientów, spadały obroty, potem przeniosła się na ul. Długą, a następnie została zlikwidowana.

27 lutego 2005 roku wioślarze z Akademii Bydgoskiej przegrali z osadą Cambridge w pierwszych w historii wyścigach łodzi tych uczelni na Tamizie w Londynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
27 lutego, 19:09, folksdojcze:

znów bez oznaczenia iż to kalendarium, ot, szmatławiec i jego świta

Nie oczekuj od brukowca rzetelności i profesjonalizmu, skoro pracujący tam "dziennikarze" to gromada upośledzonych umysłowo głąbów...

f
folksdojcze

znów bez oznaczenia iż to kalendarium, ot, szmatławiec i jego świta

G
Gość

Jak zwykle.

Historia B-czy zaczyna się w XX wieku.

Wczesniej takiej miejscowości nie było?

Czy daleko na peryferiach kraju nic się tu nie działo?

G
Gość

Co za beznadziejny dziennikarzyna, pisze o sytuacji z przed kilkudziesieciu lat a wstawia terazniejsze zdjecie. ŻENADA !

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski