Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj wypadł z szyn na ul. Jagiellońskiej i przewrócił się na chodnik [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 6 LIPCA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 6 lipca w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 6 lipca w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 6 lipca. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 6.07 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 6 LIPCA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

6 lipca 1867 roku miało miejsce otwarcie nowo zbudowanego neogotyckiego gmachu Strzelnicy przy ul. Toruńskiej. W 1900 roku budynek ten spłonął i odbudowano go w innym już stylu.

6 lipca 1925 roku zmarł po operacji wyrostka robaczkowego Władysław Paciorkiewicz, wynalazca i konstruktor pierwszej polskiej maszyny do pisania, od 1921 roku mieszkający w Bydgoszczy, gdzie uruchomił pierwszą polską fabrykę maszyn do pisania.

6 lipca 1932 roku w Warszawie zmarł Józef Weyssenhoff, popularny powieściopisarz nurtu naturalizmu, autor powieści o życiu na polskich kresach m. in. „Soból i panna” oraz „Puszcza”. W latach 1924-28 pisarz mieszkał w Bydgoszczy początkowo przy ul. Gdańskiej 29, potem w budynku przy ul. Zacisze, dziś stanowiącej część pl. Weyssenhoffa.

6 lipca 1939 roku sąd bydgoski zarządził skonfiskowanie kilku tysięcy widokówek wydanych przez bydgoskich Niemców z napisem oznajmującym, że Kopernik był Niemcem. Adwokat Spitzer zażądał od sądu udowodnienia tego, że napis jest nieprawdą, lecz sąd wniosek oddalił twierdząc, iż „wszyscy wiedzą, że Kopernik był Polakiem”.

6 lipca 1945 roku Zarząd Miasta Bydgoszczy wystawił rachunek za świadczenia na rzecz Armii Czerwonej zlecone przez wojskową komendanturę miasta, m.in. za energię, wynajem budynków i zaopatrzenie w żywność za okres od wyzwolenia do końca maja 1945 roku na sumę 1,2 mln złotych. Należności te, podobnie jak za kolejne lata pobytu wojsk ZSRR w Bydgoszczy, nigdy nie zostały zapłacone.

6 lipca 1950 roku mocą ustawy z 28 czerwca tego roku, nastąpiła zmiana nazwy województwa pomorskiego na województwo bydgoskie. W tym czasie Bydgoszcz zamieszkiwało ponad 168 tysięcy osób.

Faszyn from Raszyn, czyli Grażyna i Janusz nadal w formie [ZDJĘCIA]

6 lipca 1955 roku na Starym Rynku zwanym wówczas placem Bohaterów Stalingradu odbyła się „spontaniczna” manifestacja bydgoszczan „celem zamanifestowania braterskich uczuć dla zaprzyjaźnionego narodu Niemieckiej Republiki Demokratycznej”.

6 lipca 1957 roku krótko po północy doszło w Bydgoszczy do wypadku z udziałem tramwaju na ul. Jagiellońskiej. Nocny tramwaj pędzący z nadmierną prędkością wypadł z szyn na rondzie Jagiellonów, przeleciał przez całą jezdnię ul. Jagiellońskiej i przewrócił się na chodnik. Siedem osób zostało rannych. Motorniczego aresztowała wezwana na miejsce milicja.

6 lipca 1958 roku otwarto oficjalnie zmodernizowany tor regatowy w Brdyujściu. Po odwróceniu lokalizacji startu i mety i dokonanych wykopach, tor zyskał wymagany przez Międzynarodową Federację Wioślarską dla organizacji imprez międzynarodowych rozmiar 2000 m długości. Pierwszą rozegraną imprezą były mistrzostwa Pomorza.

6 lipca 1962 roku w wypadku drogowym pod Świeciem, jadąc służbową wołgą do ośrodka wczasowego w Sopocie, śmierć poniósł dyrektor naczelny Zakładów Chemicznych w Bydgoszczy, Jerzy Abramowicz.

6 lipca 1976 roku prezydent Bydgoszczy wydał zarządzenie zawierające miejscowy plan szczegółowy zagospodarowania przestrzennego nowego Fordonu. Teren nowej dzielnicy miał objąć 3670 ha, teren zajęty przez budynki 270 ha, a docelowo miało w nim zamieszkać 160 tys. mieszkańców.

6 lipca 1977 roku nastąpiło przyłączenie do miasta obszarów wsi: Czarnówko, Łoskoń, Smukała Dolna, Łęgnowo i Piątkowo oraz części wsi Mariampol, Myślęcinek, Wypaleniska i Zamczysko. W efekcie tego kroku obszar Bydgoszczy uległ powiększeniu do 174,5 km kw.

Flash Info: Najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza - odcinek 21

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo