Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tożsamość tylko na kilka lat

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
W Wydziale Paszportów Urzędu Wojewódzkiego oraz Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy codziennie wydaje się setki dokumentów tożsamości.

W Wydziale Paszportów Urzędu Wojewódzkiego oraz Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy codziennie wydaje się setki dokumentów tożsamości.

<!** Image 3 align=none alt="Image 189748" sub="Kolejki osób składających wnioski paszportowe są coraz dłuższe - najwięcej petentów pojawia się w Wydziale Paszportów Urzędu Wojewódzkiego we wtorki. Fot.: Tadeusz Pawłowski">

Jeszcze miesiące temu kolejki w Wydziale Paszportów Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego były krótkie.

Było luźno, poszło szybko

- Na początku kwietnia złożyłam wniosek o wydanie mojemu nastoletniemu dziecku paszportu - twierdzi nasza Czytelniczka z Fordonu. - Czekałam tylko 15 minut. Po odbiór dokumentu poszłam ostatniego dnia kwietnia i też nie musiałam długo stać w kolejce.

<!** reklama>

Niestety, już w pierwszych dniach maja sytuacja drastycznie się zmieniła - w kolejce każdego dnia stoi około 200 osób.

- Trzeba czekać od godziny do dwóch godzin na to, by złożyć wniosek - przyznaje Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. - Najwięcej osób przychodzi we wtorek. W ubiegłym tygodniu przyjęliśmy ponad 300 petentów. Warto więc wybrać inny dzień na wizytę w urzędzie.

Bartłomiej Michałek radzi, by osoby, które muszą wymienić paszport, składały wnioski jak najszybciej. Od lat obowiązuje taka sama zasada: im bliżej wakacji, tym dłuższe kolejki oczekujących.

Warto przy okazji przypomnieć, że paszporty są zwykle wydawane na czas określony. Dzieciom do lat 5 wydaje się dokument tymczasowy, ważny przez 12 miesięcy. Dzieci w tym przypadku nie muszą być obecne przy składaniu wniosku. Na wniosek rodziców może być wydany paszport biometryczny (też ważny rok), czyli taki, który posiada zabezpieczenie elektroniczne w postaci chipu z zakodowanymi informacjami o posiadaczu paszportu. Jeśli dziecko ma otrzymać właśnie taki dokument, jego obecność podczas składania wniosku jest obowiązkowa. Małoletnim w wieku od 5 do 18 lat - podobnie jak osobom dorosłym - wydaje się paszport na 10 lat. Warto jednak wiedzieć, że przy odbiorze paszportu obecność nastolatka nie jest konieczna.

Wymagane w Turcji i Egipcie

- Warto mieć paszport - zapewniają pracownicy Urzędu Wojewódzkiego - ponieważ wiele państw wymaga okazania tego dokumentu przy przekraczaniu granicy. Polacy często wyjeżdżają do Egiptu, Tunezji i Turcji, czyli państw, które wymagają, by paszport był ważny przynajmniej przez pół roku.

W województwie kujawsko-pomorskim istnieje pięć punktów wydawania paszportów. Znajdują się one w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu. We wszystkich po 29 czerwca 2009 roku - o czym zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - wydawane są dokumenty, zawierające już dane biometryczne, czyli wizerunek twarzy i odciski palców, które nie są gromadzone w bazach danych biur paszportowych. Wydanie paszportu jest płatne i kosztuje: 140 złotych za paszport ważny 10 lat, 60 złotych za paszport dla dziecka oraz 30 złotych za paszport tymczasowy. Opłaty paszportowej nie pobiera się od osób, które ukończyły 70 lat.

Dowody też są unieważniane

Niewiele osób wie, że dowody osobiste też tracą swoją ważność. Podobnie jak paszporty, unieważniane są automatycznie po 10 latach.

- Poszłam wymienić dowód osobisty, ponieważ zmieniłam adres stałego zameldowania - mówi pani Monika z Bielaw. - Nawet nie zauważyłam, że dotąd posługiwałam się nieważnym dokumentem. W kolejce nie stałam długo, ale trochę się nabiegałam. Po pierwsze, zapomniałam o pieczątce biura meldunkowego, a po drugie, nie podpisałam wniosku.

W Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy dowiedzieliśmy się, że ponad 2,5 tysiąca osób miesięcznie wymienia swój dowód osobisty. Większość z nich dowiaduje się o tym, że jest posiadaczem nieaktualnego już dokumentu tożsamości, w bankach podczas zawierania umów kredytowych.

- Na wydanie dokumentu czeka się miesiąc, czasami trochę krócej - zapewniono nas w urzędzie. - Nie pobieramy za to żadnych opłat. Potrzebne są tylko dwa aktualne zdjęcia i prawidłowo wypełniony wniosek.


Warto wiedzieć

Ile trzeba zapłacić za paszport?

140 złotych trzeba zapłacić za paszport ważny 10 lat

60 złotych kosztuje paszport dla dziecka

30 złotych zapłacimy za paszport tymczasowy

opłaty paszportowej nie pobiera się od osób, które ukończyły 70 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!