W poniedziałek, 1 lipca br., w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie.
Projekt Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 został przedstawiony do konsultacji społecznych. Zarząd TMMB wyraził głębokie zaniepokojenie sposobem określenia w tym dokumencie roli grodu nad Brdą w strukturze i sieci osadniczej Polski.
- Mapa lokuje Bydgoszcz na trzecim poziomie hierarchicznym ośrodków centralnych w Polsce, określanym mianem „aglomeracji regionalnych” – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Zbigniew Ostrowski, nowy prezes stowarzyszenia i jednocześnie wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Takie ujecie, według zarządu TMMB, świadczy nie tylko o błędnym rozpoznaniu rzeczywistej i prognozowanej roli naszego miasta w systemie rozwoju społeczno-gospodarczym państwa, ale też zagraża interesom rozwojowym Bydgoszczy.
Zdaniem Ostrowskiego, określenie Bydgoszczy mianem „aglomeracji regionalnej” wynika z przyjęcia błędnych założeń badawczych.
- Niedoszacowano faktycznego potencjału i znaczenia grodu nad Brdą, który jest ośrodkiem o o znaczeniu ponadregionalnym, a w niektórych aspektach nawet ogólnokrajowym oraz międzynarodowym – kontynuował prezes towarzystwa.
- Duża liczba wyspecjalizowanych szpitali, wysoka jakość artystyczna funkcjonujących w mieście instytucji kultury, bardzo silne osadzenie w strukturach międzynarodowych związanych z funkcjonowaniem dużego ośrodka NATO – wyliczał atuty grodu Brdą. - Silny ośrodek gospodarczy z minimalną stopą bezrobocia, duży ośrodek szkolnictwa wyższego i nauki, posiadający uniwersytet i politechnikę, do tego port lotniczy, dobrze rozwinięta infrastruktura noclegowa, sportowa, wystawiennicza oraz kongresowa.
Zarząd Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy wysłał pismo do Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, minister Funduszy i Polityki Regionalnej z apelem o korektę ustaleń Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.
- Dlaczego nasz apel jest taki istotny? Ano dlatego, że KRK 2050 jest najważniejszym dokumentem formułującym długookresową wizję rozwoju kraju, a sposób w jaki przedstawione zostaną w dokumencie miasta, będzie determinował kierunki i charakter działań podejmowanych wobec nich z poziomu polityki krajowej – zakończył Zbigniew Ostrowski.
Co ciekawe, w w swoim apelu do minister, zarząd TMMB wstawił się za Toruniem, który także został ulokowany w grupie „aglomeracji regionalnych”.
