https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Topolno jak druga Częstochowa

Tomasz Keller
Tydzień temu z okazji 85 rocznicy urodzin papieża otwarto ścieżkę dydaktyczną w Topolnie. To doskonała okazja do przybliżenia fascynującej historii tego „cudownego” miejsca.

Tydzień temu z okazji 85 rocznicy urodzin papieża otwarto ścieżkę dydaktyczną w Topolnie. To doskonała okazja do przybliżenia fascynującej historii tego „cudownego” miejsca.

<!** Image 2 align=left alt="Image 7912" >Główną inicjatorką utworzenia ścieżki dydaktycznej jest Krystyna Zbielska, nauczycielka z Zespołu Szkół w Zbrachlinie. W przygotowaniach pomagali jej Ewa Krasicka-Korczyńska z Wydziału Botaniki na Akademii TechnicznoRolniczej w Bydgoszczy i ksiądz parafii Topolno - Andrzej Regent.

- Ścieżka ma promować walory przyrodnicze, turystyczne, historyczne i kulturowe Topolna. To wieś o bogatej historii i tradycji, o której krążą ciekawe i tajemnicze podania - mówi Krystyna Zbielska.

Cudowne wydarzenia

W 1583 roku w Topolnie nastąpiło Cudowne Objawienie Matki Boskiej. Od tamtej chwili co jakiś czas ściągają tam wierni, by modlić się w różnych intencjach. Na tle łąk i złocistych pól mieści się tu kościół Matki Boskiej Topoleńskiej, w którym umieszczony jest Cudowny Obraz. Strzegli go Ojcowie Paulini z Częstochowy, sprowadzeni do Topolna w XVII wieku. Ojcowie w księdze cudów i łask zapisali niezwykłe wydarzenia z tego miejsca. Chodziło głównie o udokumentowane uzdrowienia nóg i oczu. Od tego momentu pielgrzymi zaczęli traktować Topolno jak święte miejsce.

Mało kto wie, że w Topolnie istniał kiedyś szlak handlowy. W połowie XVII wieku odbywały się tu liczne jarmarki przynoszące spore dochody i stanowiące konkurencję dla Świecia, które przeżywało wtedy kryzys ekonomiczny spowodowany wojną polsko-szwedzką i wielką powodzią. Mieściła się tu również osada, która strzegła punktu przeprawowego przez Wisłę.

- Potwierdzeniem „cudowności” Topolna jest również fakt, że stary kościół z Cudownym Obrazem zachował się do dziś praktycznie w nie zniszczonym stanie pomimo tego, że przechodziły tędy wojska szwedzkie, francuskie, rosyjskie i pruskie w czasie różnych wojen - dodaje Krystyna Zbielska.

„Znamienici” goście

Legendy mówią także, że Topolno odwiedzili kiedyś król Szwecji Karol XII, król Polski Stanisław Leszczyński, a nawet Napoleon.

Ścieżka dydaktyczna imienia Jana Pawła II zawiera 4 punkty informacyjne, na których dowiadujemy się o historii i legendach związanych z tym miejscem. Przybywający turyści będą po kolei zwiedzać wzgórze i źródło św. Rocha, grodzisko „Talerzyk” z XI wieku, barokowy kościół z XVII wieku fundacji Adama i Andrzeja Konarskich, a także pałacyk z końca XIX wieku. Wizyta w Topolnie jest na pewno ciekawym przeżyciem dla turystów, pielgrzymów i miłośników historii z każdego zakątka Polski.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski