Wieża ciśnień jeden z najlepszych punktów widokowych w Bydgoszczy za 2 lata zostanie udostępniona mieszkańcom i turystom.
<!** Image 2 align=none alt="Image 174529" sub="Rozpoczęły się już pierwsze prace przy remoncie hali pomp w Lesie Gdańskim. W budynku prezentowana będzie historia wodociągów na świecie. Obok budynku staną urządzenia tworzące wodociągową infrastrukturę
Fot. Tymon Markowski">
- To możliwe dzięki zdobyciu unijnej dotacji - mówi Małgorzata Massel z Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. - Prace właśnie się rozpoczęły. Cały projekt składa się z kilku elementów. Wykonawca zaczął remont od hali pomp w Lesie Gdańskim. Tam za pomocą multimediów prezentować będziemy historię wodociągów na świecie.
Będzie można te zajrzeć do wnętrza stuletniej studni wodociągowej, a przeszklona podłoga umożliwi obserwację tego, co się w niej dzieje na głębokości 14 metrów.
<!** reklama>
Obok hali wystawione zostaną też urządzenia tworzące wodociągową infrastrukturę. Będzie to jedno z nielicznych miejsce, gdzie wejdziemy do kanału kanalizacyjnego i samodzielnie uruchomimy pompy.
Najważniejszym elementem wodociągowego szlaku ma być wieża ciśnień. - Zostanie ona zaadaptowana na muzeum. Szczególnie chcemy uwzględnić w niej bydgoskie zbiory związane z siecią wodociągową. Od kilku lat kompletujemy eksponaty, a w naszych zasobach są już: stuletnia wanna cynowa, pochodzące z tego samego okresu hydranty i zdroje uliczne, drewniane i gliniane rury wodociągowe z XV wieku. Wszystko to uzupełnimy szczegółowymi opisami, rysunkami i narracją multimedialną. Cały czas staramy się zdobyć kolejne przedmioty. Oprócz kontaktów z wodociągami w innych miastach, niezastąpione są też portale aukcyjne - dodaje Małgorzata Massel.
Poza tym w wieży zaplanowano również miejsce wystaw dla bydgoskich artystów. Wrażeń dostarczy też taras z doskonałym widokiem na centrum miasta. Wszystkie prace zakończą się za 2 lata. Będą kosztowały ponad 13 mln złotych.
MWiK inwestuje też w ścieżki dydaktyczne. Jedna została już otwarta przy oczyszczalni ścieków w Fordonie. W jej skład wchodzą między innymi dwie platformy obserwacyjne. Kolejna ścieżka powstaje przy stawach filtracyjnych na Koronowskiej. - Chcemy przybliżać bydgoszczanom, w jaki sposób woda trafia do kranów, a przy okazji zwrócić uwagę na rzadkie gatunki roślin i zwierząt występujące w okolicznych lasach i starorzeczu Wisły.
Wcześniej pojawiały się pomysły na to, by powstało wspólne muzeum dla firm i instytucji związanych z gospodarkę komunalną. Ta koncepcja upadła. - Wątpię, by wpychanie na siłę strażackich sikawek i eksponatów z gazowni lub zakładu energetycznego do hali pomp w Lesie Gdańskim miało sens. To zakłócałoby charakter tego budynku - ocenia radny komisji gospodarki komunalnej, Stefan Pastuszewski.
