2022 rok to już trzeci z kolei, w którym życie zawodowe Polaków przeplatać się będzie z pandemiczną rzeczywistością. Jednak, co pocieszające, zdaniem ekspertów- większość firm i pracowników sprawnie poradziło sobie w nowych okolicznościach z pracą w hybrydowych modelach, pojawiającymi się ryzykami czy obawami. Jednocześnie ewolucja rynku sprawia jednak, że coraz częściej planujemy różnorodne zmiany zawodowe – dotyczące pracodawców, specjalizacji, zarobków czy roli pracy w naszym życiu.
- Ponad połowa osób planujących zmiany zawodowe myśli o zmianie pracodawcy, podobny odsetek o zdobyciu nowych umiejętności. Otwarcie na zmianę zawodu jest trendem, który na przestrzeni ostatnich dwóch lat wyraźnie zyskał na znaczeniu. Początek roku to czas postanowień noworocznych i działań często związanych z pracą- zwraca uwagę Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. Badań Kandydatów w Grupie Pracuj.
Noworoczne postanowienia
Większość badanych, którzy je wyznaczyli pragnie w tym roku podjąć kroki w kierunku zmiany obecnej pracy (57 proc.) lub rozwoju zawodowego (56 proc.), przejawiającego się na przykład w nabyciu nowych umiejętności. Wyraźnie rzadziej postanowienia dotyczą starań o podwyżkę (28 proc.) czy o awans (18 proc.)- wynika z badania Pracuj.pl.
Co ciekawe, więcej niż co czwarta osoba podejmująca noworoczne postanowienia chce zmienić wykonywany zawód. Jest to już kolejne badanie, z którego płynie sygnał o poważnym rozważaniu przekwalifikowania się przez znaczną grupę kandydatów. Ponad 1/3 badanych poświęciła swoje postanowienia zawodowe kwestiom poprawy równowagi między pracą i życiem osobistym.
Okres pandemii związany jest więc z dwoma różnymi, ale niekoniecznie ze sobą sprzecznymi tendencjami – z jednej strony dążeniem do rozwoju i dostosowania się do zmieniającego się rynku pracy, z drugiej chęcią bardziej zbalansowanej kariery, w mniejszym stopniu zagrożonej wypaleniem zawodowym.
