
12. Grzegorz Kasdepke – „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko"
Zabawne opowiadania dla łobuzów i nie tylko. To literacki debiut autora, którego dziś znają chyba wszystkie dzieci. Jak podkreśla, inspiracją był dla niego syn. Na podstawie opowiadań powstał serial telewizyjny.

10. Barbara Kosmowska – „Pozłacana rybka"
To propozycja dla nastolatków. Alicja jest rozpieszczoną jedynaczką, którą czeka rozwód rodziców. Jej dorastanie to slalom pomiędzy domem ojca a mieszkaniem zwariowanej mamy. W dniu, kiedy na świat przychodzi Fryderyk, życie dziewczyny przewraca się do góry nogami. Choroba brata, pierwsza miłość i rozwód rodziców wymuszają na młodziutkiej bohaterce rewizję własnej postawy, skłaniają do stawiania pytań.
10. ex aequo Michał Rusinek – „Wierszyki domowe"
Próg ciągle podkłada ci nogę? Wyprowadzasz klucz na smyczy? Lubisz śpiewać do prysznica? Oglądasz kręcące się w pralce pranie?
Nasze domowe przedmioty prowadzą w ukryciu podwójne życie. Sprawdź, co robią, kiedy na nie nie patrzysz. Odpowiedzi w wierszach Michała Rusinka, który jak zawsze zachwyca wyjątkowym językiem.
- Michał słusznie zauważył, że wspólnymi siłami przesunęliśmy lidera Kasdepciaka na 12. pozycję, co nas niezmiernie cieszy. Nie dość tego, namieszaliśmy w wielkiej matematyce. Dla takich chwil warto żyć - żartowała po ogłoszeniu wyników Barbara Kosmowska.

9. Roksana Jędrzejewska-Wróbel – „Florka. Z pamiętnika ryjówki"
- Głosowali czytelnicy, wybierając z sześćdziesięciu naprawdę świetnych tytułów, więc moja radość jest ogromna. Bardzo dziękuję za wszystkie głosy w imieniu swoim, ilustratorki Jona Jung oraz Florki oczywiście - skomentowała wyniki Roksana Jędrzejewska-Wróbel.
Urocza i rozbrajająca ryjówka znana jest przede wszystkim z książek, ale Florka i jej zabawne przygody zainspirowały do pracy twórców telewizyjnego serialu.

8. Łukasz Wierzbicki – „Dziadek i niedźwiadek"
Ta pełna humoru historia, choć brzmi niczym bajka, wydarzyła się naprawdę. Gdy poznacie niedźwiedzia Wojtka, bohatera tej opowieści, pokochacie go od razu. Ten niezwykły zwierzak, członek Armii Andersa, podróżował w szoferce ciężarówki, podczas przygotowań do bitwy o Monte Cassino dźwigał skrzynie z amunicją, w wolnych chwilach uprawiał zapasy i boks, gdy słyszał muzykę, ruszał w tany, niósł otuchę i radość swym przyjaciołom, polskim żołnierzom.
- Niedźwiedź laureatem konkursu literackiego! (chyba pierwszy taki przypadek w historii) - tak z wyróżnienia cieszy się Łukasz Wierzbicki.