
rok 1948 - cmentarz ewangelicki przy ul. Jagiellońskiej. Po II wojnie w ramach zacierania śladów niemczyzny w mieście postanowiono splantować teren. Wywieziono płyty i ogrodzenia, a na szczątkach dawnych bydgoszczan założono park otwarty na wiosnę 1950 roku.

rok 1960 – dwa spichrze przy Rybim Rynku. Pożar, do którego doszło wieczorem 5 lutego 1960 roku był jedną z największych pożóg w XX wieku w Bydgoszczy. Spłonęły doszczętnie dwa z pięciu spichrzów szachulcowych od strony Rybiego Rynku, stanowiące symbol i ozdobę Bydgoszczy. Mimo zapowiedzi, jak dotąd nie zostały odbudowane.

rok 1968 - ul. Jatki. Zimą tego roku rozebrano wszystkie kramy przy charakterystycznej bydgoskiej ulicy, słynącej z drobnego handlu przez wiele dekad. W miejscu tym rozpoczęto budowę kontrowersyjnej bryły „Kaskady”. Niedawno ulica Jatki została odtworzona, jednak z dawnej jej charakteru nie pozostało nic.

rok 1969 - „mała kolejka”. 30 września 1969 roku tzw. ciuchcia odbyła ostatni kurs do Koronowa. Jej tory i dworzec stopniowo przez lata rozbierano. Dla wielu pokoleń bydgoszczan podróż kolejką powiatowa była, zwłaszcza latem, wielką atrakcją i możliwością spędzenia wolnego czasu za miastem, innym – z okolic Bydgoszczy - pomagała dotrzeć do pracy.