https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Mackiewicz. Bohater, który wygrał z heroiną i odnalazł góry

Kinga Mierzwiak
Tomasz Mackiewicz
Tomasz Mackiewicz facebook.pl
Od wczoraj oczy wszystkich Polaków zwrócone są ku Nanga Parbat (8126 m n.p.m.), na którą wyruszyli Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol. Dla Tomka była to siódma próba zdobycia tego szczytu zimą. Niestety, w czwartek wieczorem utracono łączność z himalaistą, a Revol, która była w lepszym stanie niż Mackiewicz, informowała, że jej partner ma ślepotę śnieżną. O Mackiewiczu himalaiści mówią z należytym szacunkiem, choć nie da się ukryć, że był jednym z większych outsiderów w tym środowisku. Na wiele spraw miał zupełnie inne spojrzenie. Być może dlatego, że góry pozwoliły mu odnaleźć siebie. Kim jest Tomasz Mackiewicz, jaka była jego droga do zdobywania kolejnych szczytów, nie tylko górskich?

Urodził się w 1975 roku w Działoszynie. Jako młody człowiek uzależnił się od heroiny. Nowe miasto (przeniósł się do Częstochowy), poczucie zagubienia spowodowały, że wpadł w nałóg, z którego - wydawałoby się - nie ma odwrotu. Uratował go Monar i wojskowa dyscyplina, jaka obowiązuje w ośrodku. Sport, obozy, pobudki o 7.00 rano. Codziennie biegał. To wtedy zrozumiał, że sport to dla niego szansa. Miał świetną formę. W Monarze wytrzymał dwa lata - tyle, ile trwa terapia. Wiedział, że może zacząć nowe życie.

Uznawano go za outsidera, bo Tomasz Mackiewicz (pseudonim: Czapkins) w środowisku himalaistycznym pojawił się niespodziewanie. Po tym, jak opuścił Monar, zdecydował się wyruszyć autostopem do Indii. To była bardzo niskobudżetowa podróż, jak na tamte rejony. Mackiewicz dysponował wtedy zaledwie 400 dolarami. W Indiach poznał Helenę Pys, która prowadziła ośrodek dla osób zarażonych trądem. Zaczął z nią pracować. Opiekował się dziećmi, uczył angielskiego. Wiedział, że to właśnie sport, podróże i działalność charytatywna współtworzą jego nową tożsamość. I dopiero potem pojawiły się góry. Właśnie podczas pobytu w Indiach pierwszy raz widział ośmiotysięczniki, ale z ziemskiej perspektywy. Początkowo wspinał się na niższe szczyty. Stamtąd łatwiej było marzyć, by dotrzeć jeszcze wyżej. Mackiewicz udowodnił, że nie trzeba zarabiać ogromnych pieniędzy, by wspinać się na najwyższe szczyty. Środki finansowe zbierał za pośrednictwem portali crowdfundingowych.

- Nigdy nie chciałem korzystać z pomocy sponsorów. Na początku chodziliśmy w góry z własnych środków. To były najpierw Góry św. Eliasza, dopiero potem pojawiły się Himalaje. Nie podoba mi się to, że góry stały się przestrzenią dla biznesu. Dyskryminować możemy się tu, na dole. A góry to przestrzeń, która powinna jednoczyć - mówił w wywiadzie dla "Dzień dobry TVN" Mackiewicz.

Wspinaczka stała się jego sposobem, by dostać się na szczyt - nie tyle górski, co po prostu, żeby podnieść się z dna, do którego prowadził nałóg.

- Uzależnienie od heroiny jest prawie równie silnym jak uzależnienie od alkoholu. Ale wyjście z heroiny jest bardzo trudne, ponieważ ściąga w dół. Niewielu osobom się to udaje. Zostaje pustka w środku - wspominał w jednym z wywiadów Tomasz Mackiewicz. - Góry to rodzaj medytacji. To czyste, naturalne doświadczenie. To doprowadziło do tego, że góry były kontynuacją poszukiwań tego stanu. Nauczyłem się obserwować swój umysł z pozycji dystansu. Nie muszę tam jechać, żeby czuć spokój, żeby się nie bać i kreować szczęście na płaszczyźnie umysłu.

W tym roku Tomasz Mackiewicz po raz siódmy próbował zdobyć Nanga Parbat. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że zaprzestanie walki o ten szczyt. Towarzyszyła mu Elisabeth Revol. Oboje zdobyli szczyt. Tomek zszedł na poziom 7280 metrów, ale według informacji Revol był w ciężkim stanie - miał śnieżną ślepotę. Himalaistka zdecydowała się schodzić dalej sama. Revol miała jednak odmrożone palce, a jej stan z godziny na godzinę się pogarszał.

Po himalalistów wyruszyła ekipa ratunkowa z K2: Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor. Bielecki z Urubko dokonali niemożliwego - przetransportowani śmigłowcem na wysokość 4600 m n.p.m w ciągu czterech godzin, a więc osiem godzin przed zakładanym czasem, dotarli na poziom 6000 m n.p.m., skąd uratowali Elisabeth. Na dotarcie do Tomka Mackiewicza nie pozwoliły fatalne warunki pogodowe.

Na razie Tomasz Mackiewicz jest uznany za zaginionego. Bliscy wierzą, że wciąż żyje. Do tej pory los zawsze mu sprzyjał, a on wygrywał.

Komentarze 122

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Koka hasz lsd
Przecież hera uzależnienia nie tylko psychicznie ale fizycznie.Alkohol to pikuś przy heroinie
o
ohh yeaaah
...
.
Chyba sobie!!!
H
Himalaj
Tak biedactwo .
Każdy ćpun jest biedny aż się rozpłacze.
Wielkie g.... nic wiecej.
DNO
H
Himalaista
Ćpun Mackiewicz.
Zbierajmy kasę dla dzieci wszystkich uzależnionych...
Cały czas był w górach i nie martwił się o dzieci.
Żałosne !!!!!
Pewnie miał tam heroine za pół darmo.
Zresztą tak wyglądał nikt nie wychodzi z tego a gówna.
Bohater no poprostu kpiny!!!!!
Ludzie zastanówcie się!!!!!
c
cipcia boly
tak kuzwa... typ dla ktorego wazniejsze bylo uzaleznienie od gor od dzieci jest bohaterem? hahahahha smieszne! dla mnie byl zwyklymn tchorzem i samolubem ...coż...hera robi swoje z mozgiem i z uczuciami wyższymi
P
Pan Edzio
NASTĘPNY WSZECHWIEDZĄCY PAN I WŁADCA SIĘ ODEZWAŁ
Ciekawe co tobie takiego w życiu udało się wygrać WIELKI NIEOMYLNY !!??
P
Pan Edzio
A ja proponuję ci dobrego psychiatrę !!!
P
Patrycja
Serce peka
W
Weredyk
Tenewizyjne hieny to niestety chyba 95% ludzi w dzisiejszych czasach. Jak powiedzial Lem "Nie wiedzialem ze na swiecie jest tylu idiotow dopoki nie powstal internet".
J
Jarun
Jest za to pożywka dla skretyniałych internautów (notabene: nierobów i przygłupów!) oraz telewizyjnych hien, żywiących się...trupami.
K
Kiedyś
takie wysokie góry zdobywano z butlą tlenową. Obecnie są śmiałkowie wchodzący bez. Proponuję poszerzenie programu - wejście w slipach i tiszercie.
n
na czym
polega jego bohaterstwo?? Bohaterami są ratownicy, którzy uratowali Francuzkę. A ten - były narkoman, zwykły niebieski ptak niecierpiący na nadmiar gotówki, może i w górach był mistrzem, ale żeby zaraz bohaterem??
I
Isia
Myślę, że organizm jego nie wytrzymal bo miał osłabiony cały układ umologiczny a jednak była to ciężka robota. Nie rozumiem tylko dlaczego ludzie tak strasznie oceniają ludzie mają różne uzależnienia i pasje. Ale nie można nikogo źle Oceniać nie my od tego jesteśmy.
W
Wiecej szacunku...
Ty sobie troche doczytaj, zanim sie wypowiesz. Bo tak sie sklada, ze uzaleznienie od heroiny to jest prawdziwa choroba, taka z krwi i kosci. To chemiczna i biologiczna sytuacja, ktora mozna "zlapac" nawet po jednej dawce. I najczesciej jest to choroba smiertelna. "Chcial, to rzucil"? - to jakbys powiedzial komus, komu udalo sie pokonac paraliz po wielu miesiacach morderczej fizjoterapii, ze on to tak naprawde tylko udawal, a ktoregos dnia mu sie zechcialo, to sobie wstal z tego wozka i juz. A ze sam zaczal "cpac", wiec jest winny swojej chorobie? Wiekszosc z nas popelnia bledy - idz, powiedz w twarz wszystkim palaczom (i bylym palaczom) z rakiem, oraz wiekszosci ofiar wypadku (bo przeciez mogli bardziej uwazac, nie?), ze sobie na to zwyczajnie zasluzyli.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski