Grodzki na breifingu prasowym po spotkaniu, nazwał je „roboczą naradą”. - Wszyscy zgodzili się na samym początku, że podstawowe wartości, które przyświecają Unii Europejskiej, w tym między innymi przestrzeganie praworządności, są nienaruszalne – mówił marszałek Senatu.
- Jeśli idzie o szczegóły tzw. ustaw sędziowskich, z ekspertami jednej i drugiej strony wymieniliśmy poglądy na ten temat, czy ta ustawa nadaje się do poprawiania, czy być może będzie do odrzucenia i odesłania do Sejmu, ale pani komisarz Jourova z zadowoleniem przyjęła fakt, że opinie w tej sprawie wyda również komisja wenecka, która jest ciałem, które ma zadanie opiniodawcze, a nie wiążące – mówił po spotkaniu z wiceszefową Komisji Europejskiej marszałek Senatu.
Dodał, że Jourova doceniła to, że Senat prowadzi „intensywne prace konsultacyjne, by jak najlepiej przygotować się do debaty na temat tego prawa, które jest bardzo ważne dla sędziów”. - Ale jest jeszcze ważniejsze dla wszystkich nas, dla obywateli Polski, którzy zetkną się z wymiarem sprawiedliwości, ponieważ każdy chce być osądzany przez sędziego, który ma właściwe umocowanie do swojej pozycji, jest rzeczywiście niezawisły i który może wydać wyrok zgodnie Tomasz Grodzki.
Zaznaczył, że polska delegacja była podjęta „jako dobrzy przyjaciele w instytucji, w której na równych prawa i obowiązkach jesteśmy, jak inni członkowie wspólnoty europejskiej”.
PiS i dyscyplinowanie sędziów
Prawo i sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustaw sądowych, który w założeniu partii rządzącej ma dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia, np. poprzez podważanie kompetencji sędziów Izby Dyscyplinarnej do orzekania. Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw wprowadza m.in. możliwość złożenia sędziego z urzędu.
Wyrok TSUE
Działania PiS są pokłosiem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł w listopadzie. Wówczas unijny sąd uznał, że to polski Sąd Najwyższy musi ocenić niezawisłość Izby Dyscyplinarnej SN.
Wcześniej polski Sąd Najwyższy skierował do TSUE pytania o niezawisłość Izby Dyscyplinarnej SN. Jej sędziów powołuje obecnie Krajowa Rada Sądownictwa, która zdaniem naczelnego organu.
