Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toksyny w bombkach choinkowych? Mogą powodować zaburzenia hormonalne!

Gazeta Pomorska
Gazeta Pomorska
Według nowych badań przeprowadzonych w ramach ogólnoeuropejskiego projektu LIFE AskReach wynika, że część świątecznych ozdób choinkowych może zawierać toksyny.
Według nowych badań przeprowadzonych w ramach ogólnoeuropejskiego projektu LIFE AskReach wynika, że część świątecznych ozdób choinkowych może zawierać toksyny. Mariusz Kapala
Według nowych badań przeprowadzonych w ramach ogólnoeuropejskiego projektu LIFE AskReach wynika, że część świątecznych ozdób choinkowych może zawierać toksyny. Świadomości o ich istnieniu nie mają nawet sprzedawcy bombek choinkowych.

W ramach ogólnoeuropejskiego projektu LIFE AskReach badaniom poddano ozdoby świąteczne. Składało się na nie 15 sztucznych choinek, 7 lampek choinkowych oraz 11 bombek. W niektórych wykryto dużą zawartość toksyn, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną, a także źle wpływać na płodność.

W aż 13 z 33 przebadanych dekoracji świątecznych wykryto przekroczenie dopuszczalnych wartości szkodliwych substancji. Oprócz tego cztery sztuczne drzewka świąteczne i cztery zestawy lampek choinkowych zawierały krótkołańcuchowe parafiny chlorowane (SCCP), których stężenie przekraczało 0,15%. Przebadane produkty, u których zauważono duże ilości toksyn nie powinny znaleźć się w sklepach.

Ozdoby świąteczne źródłem zaburzeń hormonalnych?

Substancje toksyczne, które wykryto w ozdobach świątecznych, czyli plastyfikatory, opóźniacze spalania, ołów i parafiny chlorowane mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną. Część z nich klasyfikuje się jako substancje toksyczny wpływ na płodność, z kolei inne mogą trwale utrzymywać się w środowisku.

Niska świadomość dotycząca obowiązku informowania

Zgodnie z prawem obowiązkiem producenta jest poinformowanie klienta o zawartości SVHC w sprzedawanych wyrobach, jeśli zostanie o to zapytany. Jak donosi poradnikzdrowie.pl żadna z badanych firm tego obowiązku nie spełniła. Co więcej, od kilku można było usłyszeć odpowiedź, że ich produkty nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, co było niezgodne z prawdą. Wyniki te ilustrują, jak niska jest świadomość dotycząca obowiązku informowania w wielu firmach.

Pytanie o zawartość SVHC w przebadanych ozdobach świątecznych skierowano także do sklepów, w których zostały one kupione. Od większości z nich nie otrzymano odpowiedzi w ciągu ustawowych 45 dni, a od kilku uzyskana odpowiedź brzmiała, że ich wyroby są „zgodne z REACH”, co nie jest odpowiedzią na zadane pytanie.

Projekt LIFE AskREACH

W ramach projektu LIFE AskREACH stworzono aplikację "Pytaj o chemię". Dzięki niej każdy może skanować kod kreskowy produktu, wysyłając w ten sposób zapytanie do producenta o obecność SVHC w jego wyrobach.

Celem aplikacji jest zwiększenie świadomości wśród klientów, a także doprowadzenie do zmian w podejściu producentów poprzez zapytania od świadomych konsumentów o obecność substancji chemicznych w produktach. Wszystko to ma wpływać na zaprzestanie używania SVHC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera