
O tej porze roku zmrok zapada nadspodziewanie szybko... Niektórzy rowerzyści wybierają się na krótką przejażdżkę i wracają po ciemku. Zapominają zabrać oświetlenia lub w ogóle go nie mają. Ta niefrasobliwość może mieć nawet tragiczne skutki.
- Rowery sprzedawane są w większości bez oświetlenia, ale nie zwalnia to kupujących do wyposażenia jednośladów w zgodne z przepisami lampki - przekonuje kom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. Z przodu musi to być lampka pozycyjna o białej barwie światła lub żółtej selektywnej (jasny żółty, w odróżnieniu od ciemnego żółtego stosowanego w samochodowych kierunkowskazach), z tyłu czerwona.

W tym roku (do 13 września) na kujawsko-pomorskich drogach doszło do 75 wypadków z udziałem rowerzystów (w tym samym okresie roku ubiegłego było ich 87). Zginęło 5 osób (w ubr. 10), a rany odniosło 67 (75). Policja odnotowała też 391 kolizji (483).

Według Prawa o ruchu drogowym rower jest pojazdem o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m, poruszanym siłą mięśni. Może być także wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny, który przestaje działać po przekroczeniu 25 km na godz.

Rowerzysta ma obowiązek korzystania ze ścieżki lub pasa dla rowerów, a jeśli ich nie ma powinien jechać prawym poboczem drogi w pobliżu jej krawędzi. Jest jednak wyjątek: w terenie niezabudowanym rowerzysta do 10. roku życia pod opieką osoby dorosłej powinni poruszać się tak jak piesi – lewym poboczem.