Portret przyszłego duchownego
Publikacja ks. prof. Krzysztofa Pawliny została oparta o ogólnopolskie badania przeprowadzone na początku roku akademickiego 2019/2020. Przybrały one formę ankiety, którą rozesłano do 42 seminariów duchownych w Polsce. Spośród nich kwestionariusza nie odesłały jedynie 4 seminaria:
- przemyskie
- olsztyńskie
- zielonogórskie
- zamojsko – lubaczowskie
W sumie uzyskano 289 ankiet, na które odpowiedzieli nowo przyjęci kandydaci do seminariów, jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek zajęć. Co wynika z badania?
Najwięcej powołań ma miejsce w południowych regionach Polski. Większość kandydatów pochodzi z miast, choć z tych dużych zaledwie 18%. Portal niedziela.pl opisuje:
Alumni pochodzą zwykle z rodzin średniozamożnych, coraz częściej inteligenckich, w których oboje rodzice są aktywni zawodowo. Nadal głównym źródłem powołań są trwałe rodziny. 92 proc. badanych deklaruje, że ma rodzeństwo.
Co jeszcze cechuje przyszłych duchownych i jakie zagrożenia dla Polski i Polaków dostrzegają?
- 84% kandydatów do kapłaństwa to byli ministranci
- Średnia wieku wstępujących do seminarium to 21 lata i 4 miesiące
- Średni czas podejmowania decyzji o kapłaństwie wynosi 4 lata
- Jedynie 2,5% ankietowanych chciałoby poświęcić się katechezie
- 51,5% ankietowanych korzysta z Internetu 2 godziny dziennie
- 82% przyszłych alumnów wzięło udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019
- 62% z nich oddało w powyższych wyborach głos na Prawo i Sprawiedliwość
Jak wykazuje badanie, pewnym problemem wśród młodych alumnów są uzależnienia. Do sięgania po pornografię przyznało się 38,7% ankietowanych.
Portret kandydata do kapłaństwa nie jest idealny. (...) Dla badanych to dopiero początek drogi. Studia i formacja w seminarium trwają sześć lat. - ks. prof. Krzysztof Pawlina.
