Spis treści
Urlop i krótkie wyjazdy lekiem na bolączki pracownicze
– Odpowiedzi respondentów badania Pracuj.pl wskazują na to, że pracownicy na polskim rynku pracy są przeciążeni i zmęczeni swoimi zadaniami, w konsekwencji wyczekują wolnych chwil i urlopu. Jednocześnie z naszych danych wynika, że standard pracy, jakiego oczekują pracownicy, jest coraz wyższy – wskazuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, Ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.
– To połączenie musi doprowadzić do sytuacji, w której wzrosną także standardy wśród polskich pracodawców. W przeciwnym razie będą musieli oni mierzyć się z wypalonymi pracownikami i cichym odchodzeniem lub trudnością w pozyskaniu nowych talentów – dodaje.
Choć pracownicy nie zawsze mogą pozwolić sobie na długi urlop, to satysfakcjonujące są dla nich nawet krótkie wyjazdy. 67 proc. badanych przez Pracuj.pl wskazuje, że wycieczki w ciekawe miejsca na długie weekendy są formą odpoczynku, która pozwala im odpocząć od trudów pracy.
Terapeutyczny wymiar wyjazdów widoczny jest także w badaniach dotyczących tzw. workation. Takie połączenie pracy i wypoczynku w ciekawych miejscach cieszy się coraz większym zainteresowaniem – prawie połowa (49 proc.) kandydatów jest skłonnych do aplikowania na ofertę pracy, jeżeli firma umożliwia pracę zdalną z zagranicy. 47 proc. ankietowanych wskazuje, że praca umożliwiająca wykonywanie obowiązków z zagranicy lub z podróży pasuje do nich i czuliby się w niej dobrze.
Jednocześnie na rynku pracy funkcjonuje duża grupa osób, które nie mogą pozwolić sobie na takie rozwiązanie – co drugi badany wskazuje, że specyfika jego zawodu nie pozwoliłaby na ułożenie pracy w taki sposób, by możliwe było jej wykonywanie w trakcie podróży.
Jak Polacy odpoczywają w tygodniu?
57 proc. respondentów wskazuje, że uprawianie sportu pomaga im zachować sprawność fizyczną, ale także intelektualną. Najczęściej taką deklarację składają przedstawiciele grupy wiekowej 35-44 lata (64 proc. badanych w tym wieku twierdzi, że sport pomaga im utrzymać szeroko pojętą lepszą formę w pracy).
Co ciekawe, Polacy odnajdują swój sposób na spokój w medytacji. 41 proc. badanych stara się znaleźć w ciągu dnia chwilę na wyciszenie i zebranie myśli – 57 proc. badanych pracowników deklaruje, że robią sobie takie pauzy między obowiązkami. Jak wskazują badania, drobne przyjemności w ciągu dnia pracy mogą mieć znaczący wpływ na samopoczucie pracowników. 58 proc. respondentów deklaruje, że rozpoczęcie pracy od dobrej kawy potrafi wprowadzić ich w dobry nastrój. Inną metodą na relaks jest słuchanie muzyki.
Humor w trakcie godzin pracy poprawi także smaczne jedzenie – takie deklaracje składa 64 proc. badanych. Posiłek to jednak nie tylko sposób na dobry nastrój, ale także forma budowy zawodowych więzi. Ponad połowa badanych (51 proc.) deklaruje, że wspólne obiady ze współpracownikami pomagają budować dobre relacje w zespole.
