To jedyny w regionie bank, do którego „wpłacają” mamy, a z którego „wypłacają” dzieci

Katarzyna Bogucka

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Logo Banku Mleka Kobiecego

Logo Banku Mleka Kobiecego

Najmłodszy klient Banku Mleka Kobiecego w Toruniu urodził się w około 25. tygodniu ciąży. Dar z BMK był dla niego bezcenny. Wkrótce mleko zbierane będzie także w Bydgoszczy, w „ Bizielu”.
Logo Banku Mleka Kobiecego

Logo Banku Mleka Kobiecego

[break]
BMK działa przy Szpitalu Wojewódzkim na Bielanach w Toruniu. Zbiera, magazynuje i dzieli się mlekiem kobiecym od dwóch lat. Po pierwszym roku placówka pomogła 155 noworodkom, a 36 honorowych dawczyń oddało w sumie 252 litry mleka. Jest coraz lepiej. Po dwóch latach statystyka wzrosła do ok. 70 mam dzielących się pokarmem z dziećmi, których jest aż 450. A bank zbiera laury, ostatnio dostał I nagrodę na X Międzynarodowym Sympozjum na temat karmienia piersią i laktacji w Warszawie za badania naukowe nad wartością odżywczą mleka mam długokarmiących.
I dawczynię, i jej mleko bardzo wnikliwie się tam bada. Toruń, jako jedyny bank w Polsce, podsiada analizator składu mleka kobiecego. Dzięki temu urządzeniu wykonano już ponad 2,5 tys. analiz wartości odżywczej próbek pokarmu.

- Każde mleko jest oznaczane pod względem składu, chodzi o tłuszcz, białko, a także węglowodany. Po pasteryzacji pokarm traci ok. 5 -10 procent wartości, ale i tak wciąż jest lepszy od sztucznego mleka - zapewnia kierownik BMK w Toruniu, dr n. med. biotechnolog Elena Sinkiewicz-Darol. - Przewód pokarmowy wcześniaka bardzo źle reaguje na sztuczną mieszankę. Badania wykazały, że taki pokarm zalega w jego żołądku. Jedynie mleko matki i mleko od innych mam zapewnia szybkie przybieranie na wadze wcześniaka.

BMK w Toruniu intensywnie współpracuje m.in. ze szpitalem dziecięcym w Toruniu, z „Bizielem” w Bydgoszczy, z Grudziądzem, z Łodzią. Niedawno toruński szpital zarezerwował tylko dla jednego pacjenta zapas dwóch i pół litra mleka! Na tak duże zamówienie bank musi być przygotowany, ponieważ maszyna pasteryzująca ma wydajność ok. dwóch litrów mleka dziennie.

Co się dzieje z podarowanym przez mamy pokarmem? BMK zamraża już przebadane porcje, a później przechowuje je - do trzech miesięcy - w chłodni, w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza. Po pasteryzacji mleko może leżakować przez kolejne trzy miesiące, ale w praktyce pokarm tak długo nie czeka na chętnych...

W Polsce działają cztery banki mleka (oprócz toruńskiego, dwa w Warszawie, jeden w Rudzie Śląskiej). Dawczynią może zostać zdrowa kobieta w okresie laktacji, dysponująca nadwyżkami mleka.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku, kolejny punkt odbioru mleka powstanie przy Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy. W lecznicy trwają przygotowania do uruchomienia banku.

Natomiast Toruń przygotowuje się do spotkania szkoleniowo-integracyjnego, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

G. Gebuza (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Mleko ludzkie jest lekiem dla dziecka!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Obrzydliwe


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

lepiej od krowy dawać niż ludzkie.Dramat Gratuluje gość'u

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]