Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To epidemia! 26 stycznia na grypę zachorowało 2,5 tys. bydgoszczan! [Kalendarium bydgoskie na 26 stycznia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
26 stycznia 1969 roku po otrzymaniu informacji, że w ciągu jednego dnia bydgoska służba zdrowia odnotowała 2500 nowych przypadków zachorowania na grypę wirusem A2 Hongkong 68, wojewódzki inspektor sanitarny ogłosił w Bydgoszczy stan epidemii. W szkołach absencja uczniów sięgnęła 50 proc.
26 stycznia 1969 roku po otrzymaniu informacji, że w ciągu jednego dnia bydgoska służba zdrowia odnotowała 2500 nowych przypadków zachorowania na grypę wirusem A2 Hongkong 68, wojewódzki inspektor sanitarny ogłosił w Bydgoszczy stan epidemii. W szkołach absencja uczniów sięgnęła 50 proc. Tomasz Hołod, zdj. ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 26 stycznia w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 26 STYCZNIA]

26 stycznia 1929 roku inżynier Teofil Nowak poinformował magistrat o uruchomieniu przy ulicy Senatorskiej (dziś Chodkiewicza) fabryki o nazwie: „T Nowak - Fabryka Maszyn, Budowa Aparatów i Urządzeń Transportowych”, późniejszej Fabryki Automatów Tokarskich.

26 stycznia 1937 roku epidemia grypy w Bydgoszczy osiągnęła swój punkt kulminacyjny, do szkół przyszło tego dnia mniej niż połowa uczniów i nauczycieli, na grypę zapadł także prezydent miasta Leon Barciszewski. Doliczono się kilku ofiar śmiertelnych wywołanych przez pogrypowe powikłania.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

26 stycznia 1943 roku w Dachau zmarł ks. Jan Kozal, w latach 1923-27 katecheta w szkołach bydgoskich, biskup czasu wojny diecezji włocławskiej. W 1987 roku Kozal został beatyfikowany przez Jana Pawła II.

26 stycznia 1957 roku w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego wystąpiła znana wówczas i popularna piosenkarka francuska Lucienne Boyer. Była to pierwsza śpiewaczka z Zachodu występująca w naszym mieście od zakończenia II wojny.

26 stycznia 1969 roku po otrzymaniu informacji, że w ciągu jednego dnia bydgoska służba zdrowia odnotowała 2500 nowych przypadków zachorowania na grypę wirusem A2 Hongkong 68, wojewódzki inspektor sanitarny ogłosił w Bydgoszczy stan epidemii. W szkołach absencja uczniów sięgnęła 50 proc.

26 stycznia 1977 roku otwarta została przy ówczesnych Al. 1 Maja 61 pierwsza w Bydgoszczy i czwarta w kraju fotokabina produkcji angielskiej, po wejściu do której automat wykonywał 4 zdjęcia w odstępach kilkusekundowych. 5 minut później gotowa była już wywołana klisza fotograficzna.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

26 stycznia 1981 roku w Bydgoszczy rozpoczęła się dwudniowa ogólnopolska konferencja do spraw żywności, zorganizowana przez niedawno powstały NSZZ „Solidarność”, która miała na celu zaopiniowanie rządowego programu powszechnej reglamentacji żywności.

26 stycznia 1995 roku Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego po trwającym ponad rok procesie wydał wyrok uniewinniający 5 osób z kierownictwa klubu Zawisza i fundacji Zawisza Football oskarżonych o niegospodarność.

26 stycznia 2006 roku na stanowisko wojewody kujawsko-pomorskiego przez rządzącą koalicję PiS-Samoobrona-LPR desygnowany został Józef Ramlau. Funkcję tę pełnił jedynie do lipca tego roku.

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

Zobacz nasz QUIZ: Czy rozpoznasz te miejsca w Bydgoszczy?

Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!