
Energetyki+alkohol. To szkodzi!
Drinki z energetykami są bardzo popularne i lubiane, ale warto wiedzieć, że łączenie wysokoprocentowego alkoholu z napojami pobudzającymi (zawierającymi kofeinę i taurynę) może skończyć się fatalnie dla pijącego. Łączenie energetyków z alkoholem powoduje podrażnienie ośrodkowego układu nerwowego i błędnika i może powodować zaburzenia pracy serca. Kofeina z kolei neutralizuje odczucie upojenia alkoholem, co może prowadzić do jego przedawkowania i w efekcie przykrych konsekwencji zdrowotnych z tym związanych.
Czego jeszcze nie powinniśmy łączyć z alkoholem. Zobacz >>>

Nigdy nie łącz leków z alkoholem!
Leki różnie wchodzą w interakcję z alkoholem. Zasadą powinno być, że jeśli przyjmujemy jakiś lek, nie powinniśmy spożywać alkoholu. Leki łączone z alkoholem zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Dla przykładu leki poprawiające popęd seksualny wchodzą w reakcję z alkoholem i mogą powodować wzrost tętna, przyspieszenia akcji serca czy spadek ciśnienia krwi.
Z kolei mieszanka alkoholu i leków przeciwhistaminowych pierwszej generacji może wywołać zawroty głowy i spowodować odczucie otępienia.
Wiele leków nie działa jak powinno, jeśli łączy się je z alkoholem - przestają działać, inne z kolei działają dużo mocniej. Niektóre leki przeciwdrobnoustrojowe hamują spalanie alkoholu, co objawia się czerwonym obrzękiem twarzy, odczuciem tętnienia głowy, bólem brzucha, głowy, nudnościami, wymiotami spadkiem ciśnienia krwi, poceniem się i napadami lęku.
Łączenie opioidowych leków przeciwbólowych lub farmaceutyków przeciwdepresyjnych z alkoholem może skończyć się nawet śmiercią!
Z kolei łączenie paracetamolu i alkoholu niszczy nerki i wątrobę.
>>>

Co z antybiotykami?
Alkohol osłabia działanie antybiotyków i nasila ich działania niepożądane, najczęściej są to objawy ze strony przewodu pokarmowego. Alkohol w połączeniu z niektórymi antybiotykami może powodować gromadzenie się w organizmie aldehydu octowego, a to może powodować nierówną pracę serca, odczuwanie uderzeń gorąca, skoki ciśnienia tętniczego i osłabienie organizmu. Z kolei łączenie alkoholu z antybiotykami z grupy cefalosporyn lub Metronidazolu i niektórych leków przeciwgrzybiczych może powodować bóle żołądka, nudności i wymioty, a w skrajnych przypadkach może dojść do zapaści i zatrzymania akcji serca.
>>>

Tego nie jedz, bo się odwodnisz
Słone przekąski, jak czipsy czy paluszki zawierają mnóstwo soli. Nadmiar soli w organizmie powoduje jego odwodnienie. Alkohol również odwadnia organizm. Zagryzając więc drinki czy piwo słonymi przekąskami powodujemy, że bardziej będziemy odczuwać negatywne skutki picia alkoholu.
>>>