
Kto powinien sięgnąć po suplementy diety lub odwary i domowe preparaty z kozieradki?
► Osoby zmagające się z chorobą wrzodową.
► Osoby z niestrawnością, zgagą i bólami brzucha.
► Osoby zmagające się z alergiami wziewnymi.
► Osoby mające podwyższony cukier we krwi.
► Osoby cierpiące na zaparcia.
► Osoby z czyrakami, ropniami skórnymi, ranami skóry.
► Osoby zmagające się z otyłością.
► Osoby cierpiące na żylaki odbytu (hemoroidy).
► Osoby, które chcą wspomóc pracę wątroby.
► Osoby, które chcą obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi.
Jak stosować kozieradkę - przepisy na odwary, pasty i domową profilaktykę ►►►

Kozieradka - stosowanie zewnętrzne
► Okłady z kozieradki - 100 gramów nasion zmiel lub zetrzyj na proszek w moździerzu, dodaj nieco wody, by uzyskać jednolitą pastę. Do niej dodaj 2 ml 10-procentowego kwasu octowego i wymieszaj. Nałóż na gazę lub okład i przyłóż do chorego miejsca na skórze. Okład zmieniaj dwa, trzy razy dziennie. W ten sposób leczy się owrzodzenia skóry, czyraki i stany zapalne skóry.
► Do stosowania zewnętrznego użyć można również odwaru z kozieradki. By go sporządzić, zalej 10 gr nasion kozieradki szklanką letniej wody i podgrzej miksturę w rondelku do wrzenia. Gdy mikstura zacznie wrzeć, przykryj rondelek pokrywką, zmniejsz moc palnika do minimum i gotuj przez 3 minuty. Po tym czasie odstaw rondelek do ostygnięcia. Odcedź. Odwar stosuj na okłady podobnie, jak pastę z nasion kozieradki.
► Kozieradka to niezastąpiony środek na ropnie skórne. W tym celu na kompresy stosuje się pastę z nasion kozieradki zmieszaną z zielem ogórecznika lub babka lancetowatą.
20 gramów nasion z kozieradki sproszkuj w moździerzu i wymieszaj ze sproszkowanym zielem ogórecznika (10 g) lub wysuszonymi i sproszkowanymi liśćmi babki lancetowatej (10 g). Dolej ciepłej wody, by uzyskać pastę. Tę nałóż na kompres lub gazę i stosuj miejscowo na schorzenia na skórze. Okłady zmieniaj 2-3 razy na dobę.
Profilaktyka domowa z kozieradki ►►►

Profilaktyka domowa z kozieradki
Kozieradkę jedz z miodem lub konfiturą!
Kozieradkę możesz stosować nie tylko wraz z suplementami diety. Można ja włączyć do codziennego menu. W tym celu wymieszaj sproszkowane nasiona kozieradki w proporcji 1:1 z miodem lub konfiturą (słodycz zniweluje gorycz kozieradki) i przyjmuj dwa razy dziennie po łyżeczce w trakcie spożywania posiłku (w celach profilaktycznych i dla wzmocnienia organizmu) lub dwa razy dziennie po dwie łyżeczki (w celu rekonwalescencji po przebytej chorobie).
Czy spożywanie kozieradki ma skutki uboczne? ►►►

Czy kuracja kozieradką ma skutki uboczne?
Mamy dobre wiadomości - jak dotąd nie wykazano, by kozieradka miała jakikolwiek negatywny wpływ na organizm człowieka. Jednak - jak wszystko - kozieradka powinna być stosowana z umiarem i nie powinniśmy przyjmować większych niż zalecane dawek suplementów diety z kozieradki, oleju z kozieradki.
Jeśli mamy wątpliwości, czy możemy stosować kozieradkę, warto zapytać swojego lekarza lub zasięgnąć porady u farmaceuty.