Ma być to jeden z najlepszych obiektów do gry w hokeja na trawie w Europie. Inwestycję sfinansują Ministerstwo Sportu i Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
<!** Image 2 align=right alt="Image 127105" sub="Najpierw Konrad Sobecki i Zdzisław Kuczma podpisali umowę, później wbili szpadel w miejscu, gdzie powstanie boisko Fot. Archiwum">Od dziś do 31 października, boisko sportowe w Gąsawie nie będzie dostępne dla mieszkańców gminy. Stanie się placem budowy, gdzie będzie pracowało kilka specjalistycznych przedsiębiorstw. Przetarg na budowę obiektu wygrało konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy Tamex Obiekty Sportowe SA z Warszawy, Astal Budownictwo Alojzy Szczupak z Inowrocławia, oraz - jako partner - Regionalne Biuro Budowy i Modernizacji Obiektów Sportowych Tartan z Bydgoszczy.
Umowę na budowę boiska ze strony konsorcjum podpisał Konrad Sobecki, prezes zarządu firmy Tamex. Gminę reprezentował Zdzisław Kuczma, wójt gminy Gąsawa. Świadkami tego wydarzenia byli: Grzegorz Brzykcy, prezes firmy Astal Budownictwo, oraz Krzysztof Wronkowski, pełnomocnik firmy Tartan.
<!** reklama>- Teraz mogę być spokojny o tę największą w tej kadencji inwestycję - przyznaje Zdzisław Kuczma. - Boisko i budynek muszą być oddane w tym roku, bo inaczej musielibyśmy oddawać przekazane przez Ministerstwo Sportu i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego pieniądze. Uważam, że wybraliśmy dobrego wykonawcę.
<!** Image 3 align=right alt="Image 127105" >Wójt nie ukrywa, że czerwiec i lipiec były dla niego bardzo nerwowe. Przetarg, w którym wybrano firmę Tartan, podważyła firma Polcourt z Warszawy.
- Zarzucili nam, że postawiliśmy zbyt wysokie warunki techniczne - informuje Zdzisław Kuczma. - Protest jednak odrzuciłem. Chcieliśmy, by nasz obiekt był wybudowany według najnowocześniejszej technologii światowej, czyli z trawy nylonowej na podbudowie gąbczastej. Decyzję podjąłem po zasięgnięciu opinii władz Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Poparł nas także Leandro Negre, prezydent Światowej Federacji Hokeja na Trawie, z którym byliśmy wspólnie w Toruniu. Nasze stanowisko było tak przejrzyste, że prezes Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie uznał protest warszawskiego przedsiębiorstwa za nieuzasadniony.
Boisko do gry będzie miało rozmiary 55 metrów na 91,4 metra. Nawierzchnię tworzyć będzie trawa nylonowa. Na trybunach zasiądzie 998 widzów. Obiekt oświetlać będą lampy o mocy 600 luksów.
Budynek socjalny ma składać się z czterech szatni, dużej sali konferencyjno-prasowej, pomieszczenia gastronomicznego oraz tarasu widokowego. Teren ma być ogrodzony dwumetrowym płotem.
Uroczyste otwarcie przewidziano na kwiecień 2010 roku.
- Chciałbym, aby z tej okazji został rozegrany mecz na szczeblu międzynarodowym - podkreśla Zdzisław Kuczma, wójt gminy Gąsawa.
