https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego Zawisza nie jest Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym? Marszałek Piotr Całbecki zareagował

Piotr Bednarczyk
Tomasz Czachorowski
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki napisał list do Henryka Olszewskiego, prezesa PZLA w sprawie okoliczności i trybu przyznania Stadionowi Śląskiemu w Chorzowie tytułu „Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego” z pominięciem stadionu Zawiszy w Bydgoszczy. Wcześniej na fakt marginalizacji dorobku i roli bydgoskiego obiektu zwrócili uwagę radni Sejmiku Województwa, członkowie Komisji Sportu i Turystyki. Oto treść listu marszałka:

Szanowny Panie Prezesie,

w imieniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz mieszkańców naszego Regionu zwracam się do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki o wyjaśnienia dotyczące trybu przyznania Stadionowi Śląskiemu w Chorzowie tytułu „Narodowy Stadion Lekkoatletyczny” z pominięciem Stadionu Miejskiego im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy.

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ze zdumieniem przyjął informację o podjęciu przez Polski Związek Lekkiej Atletyki decyzji o przyznaniu Stadionowi Śląskiemu w Chorzowie tytułu „Narodowy Stadion Lekkoatletyczny”, nie uwzględniając dorobku i zasług najbardziej rozpoznawanej w Europie i świecie polskiej areny lekkoatletycznej, jaką jest niewątpliwie Stadionu Miejski im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy, zwany zwyczajowo również Stadionem „Zawiszy”.

Kompleks sportowy Zawiszy Bydgoszcz gościł dotychczas szereg imprez lekkoatletycznych rangi europejskiej i światowej, mi.in. dwukrotnie Mistrzostwa Europy U-23 (2003 i 2017) i dwukrotnie Mistrzostwa Świata Juniorów U-20 (2008 i 2016), Mistrzostwa Europy Juniorów (1979) oraz historyczne, pierwsze Mistrzostwa Świata Kadetów U-18 (1999).

W 2019 roku Bydgoszcz była organizatorem kolejnych wielkich zawodów – Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce, które zakończyły się sukcesem organizacyjnym i sportowym, bowiem historyczny triumf reprezentacji Polski i zdobycie po raz pierwszy tytułu Drużynowych Mistrzów Europy obserwowała na żywo rekordowa publiczność – 15 tys. widzów. Ponadto Stadion Zawiszy gościł uczestników już dwóch edycji Memoriału Ireny Szewińskiej – międzynarodowego mityngu, który w sezonie 2021 będzie należał do prestiżowego cyklu World Athletics Gold Continental Tour. Te przesłanki pozwalają nazywać Bydgoszcz - Stolicą polskiej lekkiej atletyki.

Tym bardziej krzywdząca jest w naszej opinii decyzja PLZA przyznająca tytuł „Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego” - jedynie Stadionowi Śląskiemu, arenie obiektywnie większej od Zawiszy, ale dopiero przygotowującej się do organizacji dużych imprez międzynarodowych rangi Mistrzostw Świata i Europy. Pamiętajmy, że to znakomita organizacja bydgoskich imprez utorowała drogę do pozyskania przez Stadion Śląski w Chorzowie prawa organizacji Mistrzostw Świata Sztafet 2021 i Drużynowych Mistrzostw Europy 2021 (w zastępstwie białoruskiego Mińska).

Jako przedstawiciele Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który od lat wspiera rozwój infrastruktury lekkoatletycznej oraz dofinansowuje wielkie imprezy międzynarodowe, uważamy, że rodzina lekkoatletyczna powinna się wspierać, szanować i współpracować na rzecz rozwoju, a na mapie polskich obiektów sportowych jest miejsce dla dwóch Narodowych Stadionów Lekkoatletycznych – bydgoskiego Zawiszy i chorzowskiego „Śląskiego”.

Z wyrazami szacunku

Piotr Całbecki

Zobacz wideo:
Polska oszalała na punkcie morsowania!

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
roman liss

Oczywista, oczywistość. To nie jest kochane miasto PiS-u.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski