Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

Rewitalizacja ma dotyczyć odcinka od ul. Krakowskiej do mostu Kazimierza Wielkiego. Zadanie obejmuje m.in. wymianę nawierzchni istniejących ścieżek rowerowych, budowę asfaltowej drogi rowerowej, a na wybranych fragmentach powstanie miejsc do cumowania łodzi i tarasów widokowych. Datę otwarcia ofert przesuwano już kilkukrotnie – nowy termin to 25 stycznia. Miasto planuje przeznaczyć na zadanie 35 mln zł, z czego blisko 29,97 mln zł to środki otrzymane w pierwszej edycji programu „Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”.
– W związku z zaakceptowaniem części propozycji naprawczych zgłaszanych przez Bydgoszcz oraz inne samorządy dotyczących rozliczeń z wykonawcami realizującymi zadania finansowane z wykorzystaniem dofinansowania ze środków centralnych, mogliśmy wprowadzić oczekiwane zmiany w umowach. Liczymy, że ich skutkiem będzie przedstawienie przez wykonawców korzystniejszych cenowo ofert – informuje „Express Bydgoski” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta.
– Inflacja, wzrost cen towarów i kosztów wykonawców sprawiają, że samorządom trudniej jest realizować inwestycje, na które otrzymały dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – przekazał w październikowym komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za realizację programu. Wprowadzone zmiany to m.in. możliwość skorygowania zakresu inwestycji, o co apelowały władze Bydgoszczy. Jeśli oferty będą zbyt wysokie, stwarza to szansę realizacji części zadania, w tym przypadku krótszego odcinka bulwarów.
Z aktualnej wersji umowy w przetargu wykreślony został zapis o tym, że „zamawiający ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia Wykonawcy w pierwszej kolejności z wkładu własnego, a następnie z dofinansowania ze środków programu”. Znalazł się tam dodatkowo punkt umożliwiający rozliczanie wynagrodzenia za wykonanie prac w systemie miesięcznym. Po pierwszym przetargu, w którym wszystkie oferty były zbyt wysokie, o zmianę w tym zakresie apelował bydgoski ratusz.
Czy 25 stycznia jest ostatecznym terminem otwarcia ofert, a może należy spodziewać się kolejnego przesunięcia daty? – W promesie na dofinansowanie nie jest wskazany termin realizacji zadania, więc dodatkowy czas na rozstrzygnięcie postępowania nie jest zagrożeniem. Bardziej niepokoi nas ogromna inflacja – zaznacza Marta Stachowiak.