Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja elementów kanalizacji i remont jezdni hitem w ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt budzi kontrowersje

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Projekt zgłoszony na dziewięciu osiedlach wygrał głosowanie na sześciu.
Projekt zgłoszony na dziewięciu osiedlach wygrał głosowanie na sześciu. Dawid Łukasik/archiwum/materiał ilustracyjny
W ramach ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na 9 osiedlach zgłoszono bardzo podobny projekt – modernizację elementów kanalizacji i remont jezdni. W sześciu przypadkach pomysł wygrał, co wzbudziło kontrowersje.

Zobacz wideo: Mieszkańcy Osowej Góry w Bydgoszczy dostają podwyżki czynszu

od 16 lat

Propozycja takiego projektu na ul. Śródmieściach zyskała 346 głosów – był to najlepszy wynik. Skrócony opis każdego z dziewięciu zgłoszeń jest taki sam: „Naprawa zapadniętych studni kanalizacyjnych na ulicach poprawi bezpieczeństwo na…”. Pomysł decyzją mieszkańców zostanie zrealizowany także na osiedlach Flisy, Bielawy, Brdyujście, Glinki-Rupienica i Wilczak-Jary. Łączny koszt realizacji zadań to ponad 850 tys. zł.

Fakt, że ktoś zgłosił kilka bliźniaczych projektów, zmieniając tylko lokalizację, nie wszystkim się spodobał. Wątpliwości, na które zwrócono uwagę to realizacja z pieniędzy przeznaczonych na BBO zadań własnych miejskiej spółki, w tym wypadku Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Dodatkowo wśród komentarzy pojawiła się opinia, że takie działanie może zachęcić do zgłaszania w przyszłości podobnych projektów, także przez urzędników, co pozwoli miastu na zaoszczędzenie środków wydanych np. na remonty.

– Rozwiewając wątpliwości – żaden z tych projektów nie został zgłoszony przez pracownika UMB bądź MWiK czy ZDMiKP. Projekty zgłosili członkowie Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy – informuje nas Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Jak dodaje, aby zgłosić projekt, wystarczy być mieszkańcem miasta. Każdy może zgłosić po 3 projekty osiedlowe, ponadosiedlowe, społeczne i mikroprojekty osiedlowe. Spółka MWiK przekazuje nam, że pracownicy nie zgłaszali żadnego projektu w programie, ale cieszy ich, że wśród propozycji mieszkańców pojawiły się te związane z zielono-niebieską infrastrukturą.

Opinie na temat projektu wydały trzy rady osiedla: pozytywnie zaopiniowała go RO Brdyujścia, a negatywnie Bielawy i Wilczak-Jary. – Jestem zdziwiony, że oddano na niego tyle głosów. Dotyczy wszystkiego i niczego. Można go przypiąć do każdej studzienki i ulicy – stwierdza Jarosław Cholewczyński, przewodniczący Rada Osiedla Wilczak-Jary.

– Rady Osiedla na etapie weryfikacji mogą wydawać uchwały w sprawie wydania opinii o projektach osiedlowych zgłoszonych w ramach BBO. Opinia RO ma na celu przekazanie rekomendacji mieszkańcom i widnieje na karcie do głosowania – stwierdza rzeczniczka prasowa prezydenta, uzupełniając, że to sami mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują o tym, jakie zadania będzie realizowane.

Głos ludu

Patryk Gulcz, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy, tłumaczy, że od lat zajmują się poprawą bezpieczeństwa i funkcjonowania komunikacji miejskiej, np. zgłaszając do ZDMiKP usterki na jezdniach, które są objęte gwarancją. – Kolejnym problemem były zapadnięte studzienki, które szczególnie przeszkadzają autobusom – zauważa.

Jak mówi, problem zgłaszano wodociągom wielokrotnie, ale nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów, więc członkowie stowarzyszenia postanowili działać przez budżet obywatelski. – Nie liczyliśmy na sukces, myśleliśmy, że skończy się na zgłoszeniu. Rozpromowaliśmy projekt wśród kierowców komunikacji miejskiej i taksówkarzy – to był strzał w dziesiątkę – uważa Patryk Gulcz.

Prezes przyznaje, że może to być traktowane jako wyręczanie miejskiej spółki, ale w budżecie widzi wiele projektów, które również realizują zadania innych jednostek. – To mieszkańcy decydują, co chcą wybrać i co jest im potrzebne – stwierdza.

Czy po krytycznych uwag ratusz rozważa zmiany w regulaminie budżetu, aby uniknąć takich zgłoszeń w przyszłości? – Zależy nam, żeby BBO jeszcze lepiej spełniał oczekiwania mieszkańców. Dlatego, jak co roku przed kolejną edycją programu, zaprosimy do udziału w konsultacjach społecznych. Zachęcimy mieszkańców do podzielenia się pomysłami na zmiany w regulaminie – zapewnia Marta Stachowiak.

Rzeczniczka przypomina, że we wcześniejszych latach wprowadzono wiele postulowanych rozwiązań, m.in. możliwość głosowania na duże zadania ponadosiedlowe, projekty społeczne, korygując podział środków na poszczególne osiedla oraz zakaz realizacji inwestycji drogowych na terenach zielonych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo