Bydgoszczanie coraz częściej i chętniej dzielą się podatkiem z organizacjami pożytku publicznego. Oddawanie 1 procenta na rzecz potrzebujących stało się już raczej regułą, a nie wyjątkiem od niej przy okazji składania zeznań podatkowych.
W I Urzędzie Skarbowym (w nim rozliczają się między innymi mieszkańcy Fordonu) w rekordowym 2014 przekazano na OPP prawie 3,6 miliona złotych. Ale już w zeznaniach za zeszły rok (pieniądze tafią do potrzebujących w tym roku) było ich 4 400 000 złotych.
[break]
- Do najczęściej wspieranych przez podatników organizacji pożytku publicznego w deklaracjach za 2015 roku należą Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” i Stowarzyszenie Sue Ryder - przekazała „Expressowi” Magdalena Meyer, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy. - Na dalszych miejscach znalazły się Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt „Animals”, Hospicjum im. Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Fundacja „Wiatrak” i Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym.
Wielka kasa na subkonta
Dwie pierwsze organizacje na liście to tzw. fundacje subkontowe. Pozwalają rejestrować u siebie osoby potrzebujące i zbieranie pieniędzy z 1 procenta na zaspokojenie ich potrzeb. Tak dzieje się w całej Polsce, bo wielu podatników chętniej sięga do kieszeni, gdy wie, że ich pieniądze pomagają konkretnym osobom, niż służyć mają bliżej nieokreślonym, ogólnym celom fundacji.
Całkiem podobnie sytuacja wygląda w II i III Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy.
- Wartość jednego procenta wskazana przez podatników w zeznaniach podatkowych za 2015 rok oscyluje w granicach 2,5 miliona złotych (wzrost o 5 proc. w stosunku do zeszłego roku). Do najczęściej wspieranych przez podatników organizacji pożytku publicznego w deklaracjach za 2015 rok należą Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ „Animals”, Hospicjum im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, a także Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” i Stowarzyszenie im. Sue Ryder - mówi Magdalena Gołembiewska, rzecznik prasowy III Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.
W II Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy podatnicy również chętniej oddawali swój 1 procent. Do potrzebujących z tego urzędu trafi około 2 milionów złotych.
- Najwięcej do Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Hospicjum im. Księdza Jerzego Popiełuszki, Fundacja „Słoneczko” i OTOZ „Animals” - informuje Małgorzata Knap z II Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.
W oczekiwaniu na datki
Urzędnicy niechętnie udzielają informacji o kwotach, jakie zasilą fundacje, bowiem ich dane opierają się cały czas na deklaracjach, a nie na rzeczywistych wpływach pieniędzy.
- Kwotę 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego naczelnik urzędu skarbowego przekazuje w terminie od maja do końca lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe - tłumaczy Magdalena Gołembiewska.
Opiekunowie osób niepełnosprawnych pieniądze z 1 proc. zobaczą jednak jeszcze później - dopiero we wrześniu i październiku. Osób posiadających swoje subkonta jest tak wiele, że organizację pozarządowe potrzebują miesięcy, by przypisać im konkretne kwoty przekazane przez podatników.
