Drogowcy w minionym roku nie wydali kilkunastu milionów przeznaczonych na budowę osiedlowych ulic. Rozpoczęli tylko dwie inwestycje.
Lubisz pizzę? Sprawdź swoją wiedzę o niej
- I nie może być gadania, że Unia nie przekazała, rząd pominął, Urząd Marszałkowski nie dał - napisał Jan Szopiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta na swoim facebookowym profilu. - Nie może powtórzyć się sytuacja, gdy w budżecie Bydgoszczy mamy na utwardzenie gruntówek 17 milionów miejskich pieniędzy, a wykorzystujemy 6 milionów.
Radny Jan Szopiński twierdzi, że ubiegłoroczne inwestycje były przez radnych i mieszkańców zbyt mało kontrolowane.
Na ulicy Saperów księżycowy krajobraz
- Teraz na Miedzyniu i Prądach odbyły się dwa spotkania lokalnych samorządowców, którzy zapowiedzieli kontrolę tegorocznych inwestycji - twierdzi Jan Szopiński. - Nie wyobrażam sobie, żeby po takiej deklaracji mieszkańców wnikliwej kontroli nie było.
Utwardzanie ulic w Bydgoszczy? Które ulice zyskają twardą na...
Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Miasta, warto byłoby utworzyć ogólny, internetowy profil, na którym można byłoby informować bydgoszczan o stopniu zaawansowania budów. Poza tym dzięki internetowi bydgoszczanie mogliby na bieżąco zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w realizacji inwestycji.
Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy dowodzi, że nie zmarnowano ani jednej złotówki, a wspomniane 11 milionów złotych nie przepadnie.
- Pieniądze zostały przesunięte na 2017 rok - tłumaczy Krzysztof Kosiedowski, rzecznik bydgoskich drogowców. - W wieloletnim planie inwestycyjnym na lata 2016-2018 zaplanowaliśmy budowę 16 dróg. Mają one mieć nawierzchnię z kostki lub asfaltową. Na ten cel zarezerwowano 36 milionów. Najwięcej faktur spłynie w przyszłym roku.
JAKIE ULICE ZOSTANĄ UTWARDZONE? - LISTA
Miasto przyjęło wieloletni plan utwardzania gruntówek. Do 2018 r. za ok. 36 mln zł drogowcy mają zbudować 16 ulic. W minionym roku rozpoczęli tylko dwie inwestycje i wydali kilka, a nie kilkanaście milionów złotych.
Zimą się nie buduje
- Inwestycje są realizowane w trybie „Projektuj i buduj”. Nie możemy jednak zmuszać wykonawców, żeby budowali zimą - usprawiedliwia niewykonanie ubiegłorocznego planu Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, i przypomina: - Na dwóch ulicach: Siedleckiej (odcinek od Karolewskiej do Pileckiego) oraz Ptasiej trwają roboty.
Natomiast na utwardzenie ulic Pijarów, Gawroniej, Siedleckiej (od Pileckiego do Karole- wskiej) Leszczyny, Osady, Byszewskiej na przełomie lutego i marca zostaną ogłoszone przetargi. One również mają być realizowane w systemie „Projektuj i buduj”.
W kolejnym terminie mają zostać utwardzone m.in. ul. Sanatoryjna, Jeżynowa, Botaniczna i Kapliczna. Na wszystkie prace (projektowe i budowlane) miasto zabezpieczyło 36 mln zł.
- Przypuszczamy, że najwięcej faktur spłynie w przyszłym roku - mówi Krzysztof Kosiedowski.
Mieszkańcy chcą więcej
Miasto często obiecuje bydgoszczanom budowę osiedlowych ulic. Niestety, nie wszyscy wierzą w takie zapewnienia i składają petycje.
Pierwsza z nich dotyczy gruntownej przebudowy trzech ulic: Sanatoryjnej, Piaski i Botanicznej. Dokument ten podpisało 106 mieszkańców. Druga petycja, która złożona została w ratuszu, dotyczy ulicy Smukalskiej.
„Ulica nie ma chodnika, nie ma pobocza, co stanowi zagrożenie” - uzasadniają swoją propozycję mieszkańcy Smukały.
Nowa drogowa strona?
Wiceprzewodniczący Jan Szopiński spotkał się niedawno z przedstawicielami mieszkańców dwóch innych osiedli. Wszyscy uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że realizacja budów nie jest dostatecznie kontrolowana.
- Złożę wniosek w sprawie uruchomienia miejskiej strony Bydgoski Program Drogowy w celu prezentowania postępu prac - zapewnia radny Jan Szopiński. - Można byłoby publikować na niej zdjęcia z opisem, które dotyczyłyby przyjętych do realizacji inwestycji drogowych na 2017 rok, ze szczególnym uwzględnieniem dróg osiedlowych.
Radny Jan Szopiński uważa także, że odpowiedni profil powinien zostać uruchomiony na jakimś portalu społeczno-ściowym, na przykład na Facebooku.