- Na pewno w górach warunki do wędrowania zrobiły się trudne. Nie są to jeszcze warunki na typowo zimowy sprzęt, jak raki i czekan, jednak takie raczki turystyczne mogą się przydać - mówi Edward Lichota, ratownik TOPR.
TOPR podkreśla, że panująca teraz warunki to jedne z najtrudniejszych jakie mogą nas spotkać w górach. Śniegu jest za mało, by wędrować w rakach, a w samych butach będzie bardzo ślisko. - Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w górskich wędrówkach w takich warunkach, lepiej by na razie odpuścił sobie wyjścia w wyższe partie gór i ograniczył się do wędrowania po dolinkach - dodaje ratownik.
Na szlakach w wielu miejscach jest mokro i ślisko, w lesie może być błoto. W wyższych partiach górskich w związku z opadami śniegu w ciągu dnia panuje temperatura bliska zeru, odczuwalna temperatura może być o kilka stopni niższa. Natomiast po zmroku temperatura może spaść bardzo gwałtownie. Należy być przygotowanym na takie utrudnienia jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki to niezbędne wyposażenie w plecaku jeśli wybieramy się w najbliższych dniach na tatrzańskie szlaki.
Jak się jednak okazuje, białe Tatry jesienią ciągną jak magnes. Wielu turystów decyduje się wędrować po zaśnieżonych górach. Zobaczcie jak sobie radzą i jak wyglądają jesienne Tatry pod śniegiem. W galerii znajdziecie zdjęcia instagramerów z ostatnich wypadów w góry.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
